Wokół Antarktydy pod żaglami

W statku-muzeum „Sołdek" w Gdańsku 23 kwietnia zostanie otwarta wystawa „Plastikowe morze" o wyprawie jachtu „Katharsis II".

Publikacja: 17.04.2019 18:10

Wokół Antarktydy pod żaglami

Foto: Materiały Prasowe

Wyprawa (kapitan Mariusz Koper) otrzymała nagrodę Rejs Roku 2018 i Srebrny Sekstant, wpisano ją też do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wyprawa dotarła do jednego z najbardziej odludnych zakątków świata. Płynąc na południe od 60° szerokości geograficznej południowej, miała okrążyć Antarktydę. Przedtem żaden jacht żaglowy nie opłynął Antarktydy tak blisko lądu, a najkrótszy oficjalnie odnotowany czas, lecz mierzony od startu do mety w Australii, wynosił 102 dni, 2 godziny, 35 minut i 50 sekund.

Żeglarze płynęli zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnessa. Rozpoczął się on w Kapsztadzie (23 grudnia 2017 r.), zakończył w Hobart. Trwał 102 dni, 22 godziny, 59 minut i 5 sekund, pętlę wokół Antarktydy zamknięto w 72 dni i 6 godzin.

Jednym z wymogów bicia rekordu była żegluga wyłącznie pod żaglami, co stanowiło wyzwanie na wietrznych i pokrytych górami lodowymi wodach. Rekord został pobity z nawiązką, bowiem podczas domykania antarktycznej pętli nie przekroczono nawet 62° S.

Rejs miał wartość naukową. Płynąc trasą bardzo wysuniętą na południe, „Katharsis II" przekroczył Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy, największy system prądów morskich na Ziemi, oddzielający przybrzeżne wody Antarktydy od reszty wszechoceanu. Czyni w ten sposób morza Antarktydy najbardziej dziewiczymi i nieskażonymi ludzką obecnością wodami świata. Załoga, opływając kontynent dookoła, przeprowadziła badania tych akwenów pod kątem obecności mikroplastiku. Próbki pobrane w różnych miejscach trasy zbada Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Ekspozycję na „Sołdku", którą można oglądać do 31 października, przygotowały Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Nauka
Naukowcy zbadali setki narzędzi Azteków. Ujawniły zaskakujący trop
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?