Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

Aktualizacja: 07.10.2019 12:45 Publikacja: 07.10.2019 11:21

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

Foto: AFP

W tym tygodniu poznamy laureatów Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. 

W tym roku nagroda trafiła do trzech naukowców, którzy badali, w jaki sposób komórki wyczuwają dostępność tlenu i dostosowują się do jego obecności.

Członkowie komitetu podkreślili, że od dawna wiadomo, iż tlen jest niezbędny do podtrzymywania życia, jednak mechanizmy molekularne, które leżą u podstaw tego, jak dokładnie komórki przystosowują się, gdy zmienia się dostępność tlenu, były pewnego rodzaju tajemnicą. 

Wśród faworytów do nagrody w dziedzinie medycyny wymieniano również Hansa Cleversa z Uniwersytetu w Utrechcie, który odkrył ważny szlak sygnałowy, zwany Wnt, w komórkach nowotworowych oraz macierzystych.

Nieoficjalnie mówiono również, że Nobla mogą zdobyć Amerykanie - John Kappler i Philippa Marrack. W ten sposób miał być doceniony ich wkład w zrozumienie mechanizmów chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Guillaina-Barrego".

W ubiegłym roku nagrodę zdobyli James. P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii. Przeprowadzone przez nich badania przyczyniły się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczenia nowotworów immunogennych.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne