Zespół pracujący pod kierunkiem Waltera Alva, dyrektora Museum Tumbas Reales (Grobów Królewskich) w Sipan, odkopał mury świątyni bogato ozdobione malowidłami. Naukowcy odsłonili schody prowadzące do ołtarza, gdzie oddawano cześć bóstwom ognia.
Świątynia zlokalizowana jest na stanowisku w dolinie Lambyeque oddalonej od stolicy kraju – Limy– o prawie 760 km. Naukowcy nazwali je Ventarron.Znajduje się niedaleko starożytnego kompleksu Sipan, gdzie w latach 80. ubiegłego wieku Walter Alva odkrył kompleks świątynny. Był to ośrodek administracji i kultu cywilizacji kultury Mochica, która rozwijała się w Peru pomiędzy I i VII wiekiem n. e., długo przed wejściem na arenę dziejów kultury Inków.
W roku 1987 na terenie kompleksu Sipan Alva odkopał nietknięty przez rabusiów grobowiec ze złotymi maskami i biżuterią, z mumią tzw. władcy z Sipan. Świątynia Ventarron została zbudowana znacznie wcześniej niż Sipan, około 2 tys. lat p.n.e.– Ta świątynia bez wątpienia ma 4 tys. lat – powiedział Walter Alva agencji Reuters. Wiek położonej w pustynnym terenie świątyni naukowcy potwierdzili badaniami za pomocą radioaktywnego izotopu węgla przeprowadzonymi w USA.– Zaskakuje sposób budowy i architektura obiektu, oraz zachowane mury z cegły mułowej, które mogą być najstarsze w obu Amerykach. Odkrycie ukazuje zupełnie nieznane oblicze architektury na terenie Peru – wyjaśnił naukowiec. – Ta świątynia jest niezbitym dowodem, że region Lambyeque był areną przenikania się wpływów kultur wybrzeża z cywilizacjami z głębi lądu.
Pozostałości najstarszego znanego miasta na terenie Ameryki Południowej i Północnej, datowane na 2600 – 2200 lat p.n.e. to Caral, także położone nieopodal wybrzeża andyjskiego w Peru nad Oceanem Spokojnym.