Wszystko zależy od ceny

Aby technologia mogła być zastosowana w praktyce, musi się nadawać do wykorzystania na skalę przemysłową - mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw

Publikacja: 29.07.2008 20:31

Andrzej Szczęśniak

Andrzej Szczęśniak

Foto: Rzeczpospolita

Ceny ropy rosną, a wraz z nimi chyba i liczba pomysłów na jej uzyskiwanie.

Andrzej Szczęśniak:

To prawda, choć niektóre mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Śmiać mi się chce, kiedy czytam o propozycjach wytwarzania ropy z alg czy bakterii. Aby technologia mogła być zastosowana w praktyce, musi się nadawać do wykorzystania na skalę przemysłową.

Czy opisywane przez "Rz" nowe sposoby jej wydobywania: z łupków i z dna Morza Arktycznego, zaliczają się do tej grupy?

W rejonie Arktyki może się znajdować nawet jedna piąta światowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzisiaj rozwijane są technologie, które wykorzystają ten ogromny potencjał. Jednak ich koszt jest jeszcze jedną wielką niewiadomą. Na tyle, że eksperci nie chcą nawet podawać szacunkowych wyliczeń. Za to z łupków bitumicznych już dzisiaj uzyskuje się 1,5 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 2 proc. światowego wydobycia. To całkiem sporo. Jeśli jednak cena ropy spadnie, wytwarzanie ropy z łupków przestanie się opłacać.

Ile to dzisiaj kosztuje?

Koszt uzyskania baryłki ropy z łupków to 30 – 35 dolarów. Dla porównania w Zatoce Perskiej to średnio 2 – 4 dolary. Wiem, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić, by ropa mogła stanieć. Ale przy poszukiwaniu alternatyw trzeba się z tym liczyć. Jeszcze dziesięć lat temu baryłka kosztowała 9 dolarów.

Który sposób uzyskiwania ropy ma szanse sprawdzić się w przyszłości?

Zadecydują wielkość zasobów (co przekreśla biopaliwa) oraz koszty uzyskania (także obciążenie dla środowiska). Firma Shell rozpoczęła niedawno projekt uzyskiwania ropy ze znajdujących się pod powierzchnią Ziemi piasków roponośnych. Ogromne ich ilości znajdują się m.in. w USA i Estonii. To wielkie wyzwanie

Ceny ropy rosną, a wraz z nimi chyba i liczba pomysłów na jej uzyskiwanie.

Andrzej Szczęśniak:

Pozostało 94% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nauka
Nagrody Nobla 2024: Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Kto został laureatem?
Nauka
Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Ojciec laureata urodził się na Mazowszu
Nauka
Nobel z fizyki 2024 z polskim akcentem
Nauka
Nagroda Nobla z medycyny za odkrycie mikroRNA