Do takiego wniosku doszli naukowcy z międzynarodowego zespołu, który zbadał skały u wybrzeży Sumatry. Naukowców szczególnie intrygowało, dlaczego właśnie to trzęsienie ziemi spowodowało fale sięgające 30 metrów, a drugie o podobnej sile, które nawiedziło ten region trzy miesiące później, 28 marca 2005 roku, wywołało fale nieporównanie mniejsze.
– Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego to trzęsienie ziemi z 2004 roku było tak silne – mówi Sean Gulick, geofizyk z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. – Ale jest jeszcze bardziej interesujące pytanie – dlaczego nie było większe. Co sprawiło, że pojawiły się dwa trzęsienia, niedługo jedno po drugim, a nie jedno olbrzymie?
[wyimek]240 tys. ludzi w 14 krajach zginęło podczas tsunami w 2004 roku[/wyimek]
Naukowcy postanowili to sprawdzić na miejscu. Z pomocą finansową National Science Foundation międzynarodowy zespół złożony z badaczy z Wielkiej Brytanii, USA oraz Indonezji wyruszył na miejsce katastrofy na pokładzie statku badawczego „Sonne”. Wnioski z badań naukowcy opublikowali w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science”.
Katastrofalne tsunami w roku 2004 pojawiło się, gdy dno morskie nagle podniosło się na skutek trzęsienia ziemi. To efekt nachodzenia na siebie płyt litosfery.