Czytanie w myślach terrorystów to marzenie wszystkich służb bezpieczeństwa na całym świecie, zwłaszcza po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Badacze z Northwestern University w Chicago twierdzą, że w zasadzie są już w stanie spełnić to marzenie.
Profesorowie Peter Rosenfeld i John Meixner przeprowadzili następujący eksperyment z grupą studentów ochotników (opisany w specjalistycznym czasopiśmie „Psychophysiology”): 12 otrzymało zadanie zaplanowania zamachu terrorystycznego w Houston. Każdy planował na swoją rękę. Precyzyjny plan mieli przedstawić na piśmie, musieli zaproponować różne warianty zamachu, wybrać miejsce, czas, rodzaj ładunku wybuchowego, trasę dojazdu, samochody, ubiór zamachowców i w ogóle wszelkie szczegóły tego przedsięwzięcia. Planu nie przygotowywali na kolanie, mieli na to kilka tygodni. Druga dwunastka – w taki sam sposób – miała przygotować scenariusz najbliższych wakacji.
[srodtytul]Fale prawdy[/srodtytul]
W drugim etapie eksperymentu, ochotnicy zostali poddani badaniu elektroencefalogramem – urządzeniem, które rejestruje słabe sygnały elektryczne jednocześnie w różnych punktach skóry głowy. Sygnały te wyrażają rytmy i fazy zwane także falami mózgowymi. W trakcie tego badania, każdy z uczestników eksperymentu miał przed oczami ekran komputera, na którym ukazywały się rozmaite słowa, symbole, przedmioty, zdania, fragmenty filmów nie mających nic wspólnego z planowanymi zamachami. Ale niektóre z nich miały bezpośredni związek z zaplanowanymi i opisanymi przez ochotników aktami terrorystycznymi, na przykład samochody, jakie miały być użyte, stroje, punkty, w których miała nastąpić eksplozja, zdania lub wyrażenia użyte do opisu przygotowań itp.
W trakcie eksperymentu elektroencefalogram rejestrował szczególne fale mózgowe, nazwane przez badaczy P300, ponieważ pojawiały się około 300 milisekund po pojawieniu się bodźca stymulującego – w tym przypadku czegoś związanego z zaplanowanym zamachem. Analiza fal P300 stosowana jest w przypadku niektórych chorób neurologicznych i psychiatrycznych.