Odkrycia dokonali naukowcy z Hiszpańskiego Narodowego Ośrodka Badawczego. Zespołem kierował dr Ignacio Clemente. Stanowisko Zamostoje 2 znajduje się nad rzeką Dubna pod Moskwą. Archeolodzy odkopali tam pułapki na ryby, sieci i przyrządy rybackie sprzed 7500 lat.
Dzięki sprzyjającemu środowisku, w Zamostoje 2 przetrwały przedmioty z materii organicznej. Dzięki temu archeolodzy wydobyli ostrza do sprawiania ryb z żeber łosia, kościane haczyki, harpuny, igły do splatania i naprawiania sieci, kamienne ciężarki do sieci i pływaki z drewna i kory. Wydobyli też szczątki samych sieci wykonanych z włókien roślinnych.
Zachowały się dwie duże pułapki na ryby, konstrukcje te składały się z gałęzi i koszy plecionych z sośniny utrzymywanych w wodzie w odpowiedniej pozycji za pomocą sznurów.
Wiele informacji udało się uzyskać dzięki zachowaniu w ziemi szczątków organicznych – ości, a nawet wnętrzności ryb, zwierzęcych kości, ludzkich odchodów. Dzięki temu badacze ustalili, że głównymi porami polowania były zima i lato, połowów – wiosna i początek lata, zbierania dzikich owoców i runa leśnego – koniec lata i jesień.
– Sądziliśmy, że ludzie w tamtej epoce zatrzymywali się tylko w sezonowych obozowiskach. Jednak grupy żyjące nad Dubną okupowały to miejsce przez cały rok, w ich zajęciach rybołówstwo zajmowało miejsce szczególne, ryby stanowiły produkt łatwy do konserwowania i przechowywania – suszono je i wędzono. Zestaw narzędzi świadczy o tym, że stosowano różne, skomplikowane techniki połowu – powiedział dr Ignacio Clemente.