13-letnia matka gorylątka, Mayombe, urodziła się w ZooParc de Beauval we Francji, a 15-letni ojciec, Djongo, dorastał w Parku Safari Port Lympne w południowo-wschodniej Anglii.
Samiec został wypuszczony na wolność w 2013 roku wraz ze swoim ojcem, Djalą. Jego z kolei uratowała Fundacja Aspinall w 1986 roku, gdy kłusownicy zabili całą rodzinę Djalo.
Gorylica trafiła do Parku Narodowego w 2019 roku dzięki współpracy Fundacji Aspinall i jej rodzinnego ogrodu zoologicznego.
Gorylątko, które przyszło na świat 13 czerwca, jest zdrowe. Uważa się, że to pierwszy urodzony na wolności goryl z rodziców, którzy przyszli na świat w niewoli i zostali "zwróceni" naturze.
Rodzina obserwowana jest przez system fotopułapek, stan dziecka monitorują strażnicy. Widać, że ojciec gorylątka czynnie uczestniczy w opiece nad swoim potomkiem i jest wobec niego bardzo delikatny.
Rodzina zostanie wkrótce powiększona o kolejną samicę, urodzoną w jednym z ogrodów zoologicznych w Wielkiej Brytanii.
Prawie 80 procent Gabonu pokrywają lasy. W ostatnich latach w jego parkach ustanowiono programy zasiedlania i ochrony naczelnych, aby zachęcić turystów
Kraj, który graniczy z Republiką Konga i Kamerunem, w ubiegłym roku zamknął obszary zamieszkane przez małpy człekokształtne przed turystami, w obawie, że mogą się one zarazić koronawirusem od zwiedzających.
Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu
Aspinall Foundation, założona przez ekologa Johna Aspinalla w latach 70., prowadzi intensywny program przywracania naturze zagrożonych gatunków.
Dotychczas organizacja wypuściła na wolność 8 czarnych nosorożców, 135 naczelnych, 11 żubrów i ponad 70 zachodnich goryli nizinnych.
Fundacja podaje na swojej stronie internetowej, że liczba zachodnich goryli nizinnych w ciągu ostatnich 20-25 lat spadła o 60 procent .