Sprawdzili to doświadczalnie brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Zespołem kierowała psycholog, dr Angela Attwood.

W eksperymencie wzięło udział 160 ochotników, kobiet i mężczyzn, w wieku od 18 do 40 lat. Podano im piwo w szklankach o  ściankach prostych i zaokrągłonych. Okazało się, że szklankę prostą uczestnicy eksperymentu opróżniali (średnio) w ciągu 11 minut, natomiast zaokrągłoną w 7 minut.

Badacze podejrzewali, że powodem tego fenomenu jest trudność w prawidłowej ocenie objętości płynu w szklance obłej. Chcąc to sprawdzić, poprosili ochotników o określenie, na jakiej wysokości szklanki znajduje się połowa jej objętości. W przypadku szklanek obłych, odpowiedzi z reguły były błędne.

Brytyjczycy planują rozszerzenie swoich badań na butelki, ponieważ wielu ludzi pija piwo bezpośrednio z nich.

Zainteresowanie tymi badaniami wyrazili naukowcy francuscy. Zamierzają je przenieść na swój grunt, ale z lekką modyfikacją, mianowicie, chcą sprawdzić, czy wino znika szybciej z kieliszków tulipanowatych, czy baloniastych. Natomiast nie planują rozszerzania badania na butelki, gdyż wino pijają z nich tylko kloszardzi, a to zbyt mało liczna a tym samym nie reprezentatywna grupa.