Prace naukowców z Programu Badań nad Komórkami Macierzystymi Boston Children's Hospital to przełom w medycynie regeneracyjnej. Udało im się uruchomić proces odtwarzania tkanek oraz przyspieszonego gojenia ran przez stosunkowo prosty mechanizm.
Wystarczyło uaktywnić jeden gen, działający w zarodkowych komórkach macierzystych, lecz uśpiony u dorosłych. Gen o nazwie Lin28a przyspiesza metabolizm w mitochondriach – elektrowniach wewnątrz komórek.
– Większość badaczy sądzi, że największą szansę dają tak zwane czynniki wzrostu – tłumaczy Shyh-Chang Ng, doktorant z Programu Badań nad Komórkami Macierzystymi. – Ale okazało się, że kluczem do regeneracji jest inny podstawowy mechanizm.
Lin28a działa we wszystkich organizmach wielokomórkowych. Jednak szczególnie aktywny jest w komórkach zarodkowych. Jak przypominają naukowcy, to właśnie m.in. tego genu użyto do przeprogramowania zwykłych komórek skóry w komórki macierzyste.
– Wszelkie wysiłki, aby przyspieszyć gojenie, kończyły się rozczarowaniem, ale zmiany metabolizmu na poziomie komórkowym dają nową nadzieję – mówi dr George Daley, kierujący zespołem badaczy.