Genetyczny klucz do regeneracji

Włosy, kości, tkanki miękkie – naukowcy znaleźli sposób na ich odtworzenie w dorosłym organizmie.

Publikacja: 13.11.2013 01:23

Prace naukowców z Programu Badań nad Komórkami Macierzystymi Boston Children's Hospital to przełom w medycynie regeneracyjnej. Udało im się uruchomić proces odtwarzania tkanek oraz przyspieszonego gojenia ran przez stosunkowo prosty mechanizm.

Wystarczyło uaktywnić jeden gen, działający w zarodkowych komórkach macierzystych, lecz uśpiony u dorosłych. Gen o nazwie Lin28a przyspiesza metabolizm w mitochondriach – elektrowniach wewnątrz komórek.

– Większość badaczy sądzi, że największą szansę dają tak zwane czynniki wzrostu – tłumaczy Shyh-Chang Ng, doktorant z Programu Badań nad Komórkami Macierzystymi. – Ale okazało się, że kluczem do regeneracji jest inny podstawowy mechanizm.

Lin28a działa we wszystkich organizmach wielokomórkowych. Jednak szczególnie aktywny jest w komórkach zarodkowych. Jak przypominają naukowcy, to właśnie m.in. tego genu użyto do przeprogramowania zwykłych komórek skóry w komórki macierzyste.

– Wszelkie wysiłki, aby przyspieszyć gojenie, kończyły się rozczarowaniem, ale zmiany metabolizmu na poziomie komórkowym dają nową nadzieję – mówi dr George Daley, kierujący zespołem badaczy.

Na początku naukowcy zabrnęli w ślepą uliczkę. Badany przez nich gen koduje białko, które dokleja się do pewnego specyficznego łańcucha RNA. Ten fragment – o nazwie Let-7 – odgrywa istotną rolę w procesach komórkowego starzenia. – Byliśmy przekonani, że szukamy właśnie tego – przyznaje Shyh-Chang. – Ale okazało się, że jest jeszcze coś.

Tym czymś okazała się rola Lin28a w regulacji metabolizmu komórkowego. Po uaktywnieniu tego genu u dorosłych zwierząt laboratoryjnych ich możliwości regeneracyjne były takie same jak u embrionów i bardzo młodych osobników. Testy przeprowadzono na laboratoryjnych myszach.

Co najciekawsze, naukowcy opracowali również cząsteczkę chemiczną, której działanie było podobne do efektów aktywności Lin28a. – Stworzenie farmakologicznego odpowiednika naprawdę daje nam nadzieję na praktyczne wykorzystanie tego odkrycia – podkreśla młody naukowiec.

Niestety, substancja nie działa na wszystkie typy komórek. Na przykład odporne na nią są komórki mięśnia serca.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego