19 listopada przypada Światowy Dzień Toalet. Tego dnia w 2001 roku została utworzona Światowa Organizacja Toalet (World Toilet Organization). Tego samego dnia odbył się inauguracyjny Światowy Szczyt Toalet – pierwsze tego typu wydarzenie w historii, zorganizowane w celu zwrócenia uwagi świata na kryzys sanitarny.
Światowy Dzień Toalet od lat cieszy się poparciem organizacji pozarządowych, sektora prywatnego, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i społeczności międzynarodowej. Jest okazją do zwrócenia uwagi opinii publicznej na poważny problem społeczny, jakim jest zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB).
Na OAB cierpią miliony osób
Ocenia się, że w Europie z powodu OAB cierpi niemal 50 milionów osób, w Polsce około 2–3 milionów. Każdego roku to schorzenie dotyka w naszym kraju 10–15 tysięcy nowych pacjentów.
Z dostępnych Stowarzyszeniu Osób z NTM „UroConti” badań wynika, że w Polsce na OAB cierpi niemal 1/6 społeczeństwa. Jest rozpoznawany u 27 proc. kobiet i 10,8 proc. mężczyzn powyżej 18. roku życia. Częstość występowania OAB zwiększa się z wiekiem i zwykle towarzyszą mu inne objawy ze strony dolnych dróg moczowych – naglące parcia z lub bez epizodów nietrzymania moczu – oraz zwiększona liczba mikcji w dzień i w nocy.