Reklama

Pocałunek może prowadzić do bezpłodności

Wirus przenoszony poprzez ślinę może prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę – twierdzą naukowcy włoscy.

Aktualizacja: 13.07.2016 09:55 Publikacja: 13.07.2016 09:36

Wirus przenosi się przez ślinę - ostrzegają badacze

Wirus przenosi się przez ślinę - ostrzegają badacze

Foto: 123RF

Jakkolwiek dziwacznie to brzmi, naukowcy z Uniwersytetu w Ferrarze ogłosili, że przez całowanie można zarazić się bezpłodnością. Przyczyną jest infekcja wirusem HHV-6A zwanym też wirusem rumienia nagłego. Do końca trudno powiedzieć, w jaki sposób zarazek ten powoduje bezpłodność, ale na istnienie takiej zależności wskazują badania statystyczne.

Dr Roberta Rizzo poddała badaniom cytologicznym 30 kobiet, które uskarżały się na trudne do wyjaśnienia problemy z płodnością. U 43 proc. z nich stwierdzono obecność w macicy wirusa HHV-6A. Dla porównania przebadano również 36 zdrowych kobiet: u żadnej z nich wirusa nie znaleziono.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Nauka
Jak bardzo prawdopodobna jest śmierć na skutek uderzenia asteroidy w Ziemię? Nowe badanie
Nauka
Co tak naprawdę wydarzyło się niemal 13 tys. lat temu? Naukowcy zbadali kontrowersyjną teorię
Nauka
Dlaczego homo sapiens przetrwał, a neandertalczycy nie? Wyniki nowych badań
Nauka
Nowa metoda walki z kłusownictwem. Nosorożcom wstrzyknięto radioaktywne izotopy
Patronat Rzeczpospolitej
Future Frombork Festival. Kosmiczne wizje naukowców i artystów
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama