Małgorzata Wojtaczka: Kobieta na biegun

5 listopada leci do Punta Arenas w południowym Chile Małgorzata Wojtaczka, aby jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie, rozpocząć kilka dni później samotny marsz i dotrzeć bez wsparcia z zewnątrz do bieguna południowego. Wędrówkę rozpocznie od brzegu kontynentu, z zamarzniętej zatoczki Hercules Inlet. Przed nią 1200 kilometrów, czyli około 50 - 60 dni na nartach wśród śniegu i lodu.

Aktualizacja: 04.11.2016 12:18 Publikacja: 04.11.2016 12:16

Małgorzata Wojtaczka: Kobieta na biegun

Foto: 123RF

Małgorzata musi być samowystarczalna. Cały marsz odbywa się bez żadnej asysty. Dlatego będzie ciągnąć za sobą ważące około 100 kg specjalne sanie transportowe z całym sprzętem, żywnością i paliwem niezbędnymi na dwa miesiące w Antarktyce. Dotarcie do bieguna powinno nastapić w połowie stycznia 2017.

Małgorzata Wojtaczka napotka temperatury od minus 20°C do minus 30°C, ciągły wiatr z południa o prędkości kilkanaście km/h, ale może spodziewać się także huraganowych wiatrów o prędkości ponad 100 km/h oraz burz śnieżnych i zamieci niosących "whiteout" ("białą ciemność"). Dystans 1200 kilometrów na najzimniejszym, najsuchszym, najbardziej wietrznym kontynencie oznacza codzienny marsz przez około 20 km, w bardzo trudnym terenie, w tym przez szczeliny lodowcowe, szczególnie na początku i potem po przejściu Gór Transantarktycznych. Ostatnie kilkaset kilometrów to pokonywanie zasp śnieżnych i wysokich do trzy metry "zastrug" - uformowanych przez wiatr wałów zmrożonego śniegu. Do tej pory spośród Polaków, pokonując samotnie cały dystans od brzegu Antarktydy aż do Bieguna Południowego dotarł tylko Marek Kamiński.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne