Wyrok TK ws. aborcji uderzy w najbiedniejsze kobiety

Niezamożna kobieta z małej miejscowości, w której dostęp do ginekologa jest trudny, nie ma możliwości zrobienia dobrych badań USG. Do tego potrzeba dobrej klasy sprzętu i dużego doświadczenia – mówi dr Ryszard Rutkowski, ginekolog z 43-letnim stażem w rozmowie z Karoliną Kowalską.

Aktualizacja: 04.02.2021 14:34 Publikacja: 04.02.2021 14:29

Wyrok TK ws. aborcji uderzy w najbiedniejsze kobiety

Foto: Adobe Stock

– Z oficjalnych danych wynika, że przyczyną 97 proc. zabiegów przerywania ciąży według ustawy było podejrzenie lub potwierdzenie wad genetycznych i anatomicznych. 3 do 5 proc. to są te przypadki, które możemy dziś terminować – ciąża z gwałtu i choroba matki, która może doprowadzić do śmierci kobiety – wyjaśnia gość podcastu.

Dr Rutkowski mówi o najczęstszych wadach, które są przesłanką do przerwania ciąży oraz chorobach, z którymi radzi sobie współczesna medycyna. Wyjaśnia też, jakie badania prenatalne i genetyczne może wykonać kobieta w zagrożonej ciąży. Gość podcastu zwraca też uwagę na sytuację kobiet wychowujących ciężko chore dzieci. – Mężczyźni w takim związku najczęściej nie wytrzymują presji. Kobieta zostaje sama. Statystyki pokazują, że w ciągu dwóch lat średnio 95% mężczyzn opuszcza taki związek, a kobiety zostają same – dodaje.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nauka
Dieta ketogeniczna może powodować starzenie. Niepokojące wyniki badań na myszach
Nauka
Człowiek poznał kolejną tajemnicę orangutana. Naczelny potrafi się leczyć
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?