Ustalenia te mogą mieć wpływ na starzejącą się populację, która zmaga się z narastającym problemem chorób, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.
Naukowcy odkryli, że sześć tygodni intensywnych, dwudziestominutowych ćwiczeń pozwala na znaczącą poprawę w zakresie pamięci krótkotrwałej, która przechowuje niewielkie ilości informacji przez krótki okres, niezbędny do procesu przetwarzania danych w mózgu.
Naukowcy zmierzyli zmiany w wydolności tlenowej, pamięci i czynniku neurotroficznym, przed i po protokole badania.
Badania są o tyle ważne, że podnoszą sprawność intelektualną w stosunkowo krótkim czasie. U uczestników, którzy doświadczyli przyrostu sprawności, zaobserwowano także wzrost czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF) – jest to białko wydzielane przez neurony, należące do czynników wzrostu nerwów, które warunkuje funkcjonowanie neuronów w mózgu. W trakcie badania naukowcy mierzyli również wydolność tlenową.
Wyniki ujawniają mechanizm, w jaki sposób trening ruchowy i poznawczy może zmieniać mózg, aby wspierać funkcje poznawcze. Profesor Jennifer Heisz, z Katedry Kinezjologii McMaster, mówi: „Poprawa pamięci w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi może pomóc wyjaśnić wcześniej ustalony związek pomiędzy ćwiczeniami aerobowymi, a lepszymi wynikami akademickimi”.