Badania stanu zdrowia europejskich dzieci są prowadzone w ramach zakrojonego na szeroką skalę programu Democophes. Uczestniczy w nim 17 krajow, w tym Polska. Celem programu jest ustalenie czynników występujących w środowisku naturalnym, niebezpiecznych dla zdrowia, na jakie narażone są dzieci na naszym kontynencie.
Badaniami objęto dzieci w wieku od 6 do 11 lat oraz ich matki w wieku do 45 lat. Od dzieci i kobiet pobierano próbki moczu oraz włosów, które następnie poddawano szczegółowej analizie. Wyselekcjonowane laboratoria wykonały analizy zawartości w próbkach rtęci, kadmu (pierwiastka dużo bardziej toksycznego niż arsen), ftalanów (zawartych w lakierach, farbach, kosmetykach) i kotyniny (metabolit nikotyny).
Ponadto, matki (udział w badaniach jest dobrowolny) odpowiadały na pytania szczegółowej ankiety. Dotyczyły one elementów mogących wpływać na interpretacje uzyskanych wyników. Na przykład, pytania dotyczyły miejsca zamieszkania, lokalnych społeczności, przedmiotów z tworzyw sztucznych używanych w gospodarstwie domowym, palenia tytoniu w domu, kosmetyków stosowanych przez matki, ich wykształcenia, zawodu i miejsca pracy.
W ramach projektu, międzynarodowy zespół badał poziom rtęci w organizmach europejskich dzieci. Wyniki opublikowane przez "Environmental Health" są zaskakujące. Okazało się, że 1 866 000 dzieci narażonych jest na zbyt intensywny kontakt z toksycznym metylanem rtęci, natomiast u 232 000 spośród nich poziom metylanu rtęci jest alarmujący.