Zaufaj brązowookiemu mężczyźnie

Brązowoocy mężczyźni są postrzegani jako bardziej godni zaufania niż ci z niebieskimi oczami - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PLoS ONE

Publikacja: 14.01.2013 15:38

Zaufaj brązowookiemu mężczyźnie

Foto: Flickr

Badania, przeprowadzone przez naukowców z Czech i Niemiec, miały na celu sprawdzenie, jaka twarz budzi większe zaufanie.

Twarz i jej wyraz mają duże znaczenie w interakcjach międzyludzkich i wpływa na wiele aspektów ludzkiego zaufania - od wyboru partnera życiowego po strategię i decyzje biznesowe.

- Ludzka twarz przekazuje wiele ważnych informacji na temat wieku, płci, stanu zdrowia i atrakcyjności -  powiedział dr Karel Kleisner z Wydziału Filozofii i Historii Nauki na Uniwersytecie Karola w Pradze.

W poprzednich swoich badaniach dr Kleisner z zespołem udowodnili, że kolor oczu powiązany jest z konkretnymi kształtami czaszki i rysami twarzy. Mężczyźni o niebieskich oczach mają zwykle dłuższe brody, bardziej kanciaste szczęki, mniejsze oczy i węższe usta z kącikami skierowanymi w dół. Natomiast brązowoocy mężczyźni mają szersze twarze i szersze usta, a także większe oczy.

To badanie zachęciło naukowców do dalszych dociekań. Postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między kolorem oczu a zaufaniem. 105 studentom pokazano po 40 zdjęć kobiet i mężczyzn o niebieskich i brązowych oczach. Stwierdzono, ze większość badanych jako bardziej godne zaufania uznało twarze mężczyzn o brązowych oczach. Ocena kobiet szła w tym samym kierunku.

Naukowcy przypuszczają, że wynika to z wrażenia, iż okrąglejsze twarze brązowookich mężczyzn wydają się nieco bardziej "dziecięce", uniesione kąciki ust sprawiają wrażenie, że ich właściciele są szczęśliwi, w przeciwieństwie do wąskich ust z opadającymi kącikami i węższych twarzy niebieskookich.

Badacze zamierzają teraz sprawdzić związek między kolorem oczu a poczuciem zaufania w kontekście wielokulturowym, z udziałem ochotników z różnych krajów i nacji.

Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem