Budowla wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wciąż potrafi zadziwić. Obliczenia prowadzone z pomocą systemu GPS i podczerwieni obnażyły zaginione odcinki muru, znajdujące się w niedostępnych górach czy na pustyniach. To pierwsze w historii tak precyzyjne badania Wielkiego Muru Chińskiego. O wynikach trwających dwa lata analiz informuje serwis China Daily.

[srodtytul]Zabytek w niebezpieczeństwie[/srodtytul]

Prowadzone przez chińskich naukowców badania ujawniły prawdziwą długość budowli — łącznie 8851,8 km, z czego 6259,6 km to mur wzniesiony ludzką ręką, 359,7 km — rów, a odcinek długości 2232,5 km stanowią naturalne bariery, takie jak wzgórza i rzeki. Wcześniejsze obliczenia, prowadzone przede wszystkim w oparciu o dane historyczne, sugerowały, że mur mógł liczyć około pięciu tysięcy kilometrów. Teraz naukowcy oparli swoje rachunki o dane fizyczne, głównie satelitarne.

Najnowsze doniesienia ujawniły jeszcze jedną prawdę o tej imponującej budowli. - Wielki Mur jest w niebezpieczeństwie — mówi Shan Jixiang, dyrektor State Administration of Cultural Heritage, agencji rządowej zajmującej się ratowaniem zabytków. — Dwa największe zagrożenia to zmiany klimatyczne i powstająca infrastruktura, przede wszystkim nowe drogi. Rządowy program mający na celu ratowanie budowli został zainicjowany w 2005 roku. Jego efekty mają być widoczne w 2015 roku.

[srodtytul]Milion ofiar[/srodtytul]

Najstarsze odcinki Wielkiego Muru zaczęły powstawać w VI wieku p. n. e., jednak dopiero 300 lat później budowa zyskała wsparcie administracji centralnej, która oddolne wysiłki nadgranicznych plemion przekuła w ogólnonarodowy projekt. Pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang w Wielkim Murze widział symbol swojej potęgi, dlatego w jego budowę zaangażował niemal 70 proc. swoich poddanych. W szczytowym momencie pracowało przy niej 3,5 mln osób — niewolników, skazańców i rekrutów, a także chłopów. Ocenia się, że przy tej katorżniczej pracy zmarło milion ludzi, których groby są stale odnajdywane u stóp budowli. Wyzysk sprawił, że w 209 roku p. n. e. chłopi wzniecili powstanie, w wyniku którego upadła dynastia Qin. Dzisiejszą postać mur zyskał w XIV wieku, za czasów dynastii Ming, która starożytne odcinki umocnień połączyła w jedno, tworząc największy na świecie system fortyfikacji ciągnący się od Korei po pustynię Gobi.

Mur do dziś imponuje rozmiarami. Jednak pogłoski o tym, że jest to jedyna budowla widoczna z kosmosu, trzeba włożyć między bajki. Z orbity widać również autostrady, mosty czy tamy na rzekach.