Gorączka trawi wody świata

W lipcu oceany były najcieplejsze od 130 lat – od kiedy nauka bada pogodę

Publikacja: 25.08.2009 20:40

Kolor koralowcom nadają glony żyjące z nimi w symbiozie

Kolor koralowcom nadają glony żyjące z nimi w symbiozie

Foto: AFP

Temperatura wynosiła 17 st. Celsjusza. Jest to prawie 0,6 st. więcej niż średnia lipcowa w ubiegłym wieku. Najchłodniejsza woda w oceanie była w grudniu 1909 roku – średnia wynosiła 15,17 st. Celsjusza.

Wzrost temperatury oceanu meteorolodzy tłumaczą globalnym ociepleniem i działalnością prądu El Nino, który napływa z zachodu Pacyfiku w kierunku brzegów Ameryki Południowej, wpływając na światowy system klimatyczny. – Woda jest cieplejsza w znacznie większej ilości miejsc na świecie niż zazwyczaj – powiedziała Judith Curry z Georgia Institute of Technology.

– Wzrost temperatury jest szczególnie dotkliwy w Arktyce. Masy ciepłej wody podmywają lody Grenlandii, przyczyniając się do ich topnienia – podkreślił Waeed Abdalati, dyrektor Centrum Nauki o Ziemi Uniwersytetu Kolorado.

– Ta gorąca woda nie zniknie w przyszłym roku, pozostanie cieplejsza jeszcze przez długi czas – ostrzega Andrew Weaver z Uniwersytetu Victorii w Kolumbii Brytyjskiej. – Cieplejsza woda wpływa na pogodę na lądzie. Gdy powietrze nad wodami jest cieplejsze, nad lądem pozostaje chłodniejsze. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, co może z takiej anomalii wyniknąć.

– Efekt ocieplenia wód oceanicznych jest już widoczny na rafach koralowych – przyznał C. Mark Eakin, koordynator programu monitorowania raf koralowych National Oceanic and Atmospheric Administration. – Długotrwałe działanie cieplejszej niż zwykle wody powoduje, że koralowce odbarwiają się wcześniej niż zwykle.

Odbarwienie koralowców pod wpływem wysokiej temperatury naukowcy zanotowali już w wodach archipelagu Florida Keys, Puerto Rico i Wysp Dziewiczych. Zwykle dzieje się tak kilka tygodni po letnim szczycie temperatury, najczęściej w październiku.

– Za wcześnie jeszcze, żeby prognozować, czy koralowce przeżyją dłuższy niż zwykle czas wzrostu temperatury – powiedział Eakin.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego