Gen kluczowy dla raka

Może się z nim wiązać ponad połowa wszystkich przypadków raka piersi, a także wiele innych nowotworów. To jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat — twierdzą brytyjscy naukowcy

Publikacja: 07.10.2009 16:47

Fot.TheAlieness GiselaGiardino??

Fot.TheAlieness GiselaGiardino??

Foto: Flickr

Lekarze od dawna podejrzewali, że gen o nazwie neuregulina-1 (w skrócie NRG-1) odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu wielu rozmaitych chorób. Jakiś czas temu naukowcom udało się go powiązać z niektórymi przypadkami schizofrenii, a teraz badacze z Uniwersytetu Cambridge zaobserwowali jego związek z zachorowaniami na ponad połowę nowotworów piersi, a także raka jelita, prostaty, jajników i pęcherza. Wyniki badań opublikowało pismo „Oncogene”.

[srodtytul]Wyciszony gen [/srodtytul]

Podejrzany gen ulokowany jest na ósmym chromosomie, a, jego zadaniem jest m.in. hamowanie wzrostu nowotworów. Jeśli działa sprawnie, chroni przed niektórymi typami raka. Ten ostatni jednak znalazł i na to sposób: komórki nowotworowe omijają kłopotliwy dla nich fragment chromosomu, gubiąc przy tym przynajmniej fragment niepożądanego genu. Takie zjawisko badacze odkryli, analizując próbki pobrane od pacjentek cierpiących na raka piersi. Może być i tak, że u niektórych osób neuregulina-1 ulega uszkodzeniu, otwierając nowotworom drzwi na oścież. - Sądzę, że NRG-1 może być najważniejszym odkryciem ostatnich 20 lat związanym ze zjawiskiem tłumienia wzrostu guzów nowotworowych — mówi kierujący badaniami dr Paul Edwards z University of Cambridge. — Daje nam to istotną informację na temat nieznanego dotąd mechanizmu wywołującego raka piersi.

Naukowiec dodaje, że udało mu się udowodnić związek neureguliny-1 z rakiem piersi, jednak gen ten może stać za wieloma innymi typami nowotworów, m.in. prostaty czy okrężnicy.

[srodtytul]Od odkrycia do terapii [/srodtytul]

Badacze uważają, że odkrycie mechanizmu wyłączania niektórych genów w chorobach nowotworowych to niezwykle ważny krok, który może pomóc w poznaniu sposobów szerzenia się raka i w walce z nim. Teraz naukowcy muszą się dowiedzieć, w jaki sposób gen został wyciszony i jak udało mu się spowodować wzrost komórek nowotworowych.

- Ta wiedza mogłaby pomóc stworzyć sposób ominięcia wyciszonego genu lub opracowania leczenia tego defektu — mówi Lesley Walker z organizacji Cancer Research UK, która współfinansowała badania.

Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku