Naukowcy proponują ustanowienie dwóch nowych kategorii. Pierwsza miałaby dotyczyć środowiska, druga zdrowia. Wśród autorów listu otwartego do fundacji noblowskiej są m.in. Tim Hunt, brytyjski badacz nowotworów – laureat Nagrody Nobla, Frans de Waal, psycholog i prymatolog z Emory University w Atlancie, Peter Raven, wybitny biolog z Botanical Garden w Missouri, i Steven Pinker – profesor z Uniwersytetu Harvarda. Swój apel przedstawili na łamach pisma „New Scientist”.
„Od ogłoszenia pierwszej nagrody nauka przeszła znaczne przeobrażenia – piszą badacze. – Kiedy Alfred Nobel spisywał swój testament w 1895 roku, nie mógł przewidzieć takich gróźb, jak zmiany klimatyczne czy istnienie wirusa HIV. Nie mógł wiedzieć, że nowe dyscypliny naukowe zmienią świat”.
Przypominają również, że w przeszłości fundacja wykazała się elastycznością, ustanawiając nową kategorię nagrody w dziedzinie ekonomii w 1968 roku.
„Gdyby ktoś dziś wyplenił malarię, to osoba, która by tego dokonała, nie może zostać laureatem. Nie pasuje bowiem do reguł” – napisali naukowcy.
Chcą oni także rozszerzenia zakresu nagrody z dziedziny fizjologii lub medycyny, by mogła obejmować więcej interdyscyplinarnych domen, takich jak np: ekologia, genetyka, biologia molekularna i ewolucyjna, nauki behawioralne (w tym psychologia i badanie mózgu).