Chiny: Władze potwierdzają drugą ciążę modyfikowaną genetycznie

Chińska policja prowadzi dochodzenie w sprawie naukowca, który twierdził, że stworzył pierwsze na świecie genetycznie modyfikowane dzieci - podały w poniedziałek państwowe media. Władze potwierdziły, że podczas eksperymentu w ciążę zaszła także druga kobieta.

Aktualizacja: 21.01.2019 12:27 Publikacja: 21.01.2019 12:09

Chiny: Władze potwierdzają drugą ciążę modyfikowaną genetycznie

Foto: adobe stock

qm

He Jiankui zszokował w zeszłym roku społeczność naukową, po ogłoszeniu, że z powodzeniem zmienił geny bliźniąt, urodzonych w listopadzie, aby zapobiec zarażeniu się przez nie wirusem HIV. Na forum genetycznym w Hongkongu powiedział, że była także "druga potencjalna ciąża" drugiej pary.

Od tego czasu rządowe dochodzenie potwierdziło istnienie drugiej matki z modyfikowanym genetycznie dzieckiem. Kobieta - jak twierdzi agencja informacyjna Xinhua - jest jeszcze w ciąży.

Przyszła mama i bliźniaczki z pierwszej ciąży zostaną poddane obserwacji medycznej - powiedział agencji jeden ze śledczych.

Dochodzenie rządu prowincji wykryło, że He Jiankui "fałszował recenzje etyczne" i "umyślnie uniknął nadzoru". Lekarz do modyfikowania genów nienarodzonych dzieci "prywatnie" zatrudnił zespół, w którym znaleźli się pracownicy z zagranicy. Według śledczych ??naukowiec "dąży do osobistej sławy" i użył "własnych funduszy" w celu przeprowadzenia kontrowersyjnego eksperymentu.

Do eksperymentu zgłosiło się osiem par, w których mężczyzna był nosicielem wirusa HIV, a matki były zdrowe. Jedna z par ostatecznie zrezygnowała przed rozpoczęciem projektu.

Informacje o eksperymencie - który nie został niezależnie zweryfikowany - wywołały natychmiastową reakcję ze strony społeczności naukowej na całym świecie. Rząd chiński natychmiast nakazał wstrzymać prace badawcze po publicznym ogłoszeniu informacji o eksperymencie.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne