Odkrycia dokonano podczas wyprawy do jaskini Coliboaia. Uczestniczyli w niej naukowcy i grotołazi z Rumuńskiej Federacji Speleologicznej. Jaskinia znajduje się w Parku Narodowym Apuseni w północno-zachodniej części kraju.
Dostęp do niej jest utrudniony, gdyż często wypełniona jest wodą podziemnej rzeki płynącej w wapiennych skałach. Jaskinię tę dobrze znają polscy speleolodzy, ale nie oni mieli szczęścia zauważyć prastare dzieła sztuki.
Odkrycia dokonano cztery miesiące temu, ale dopiero teraz o nim poinformowano. Na ścianach czarną farbą namalowane są wizerunki zwierząt. Na pewno są tam: bawół, koń, nosorożec, głowy niedźwiedzi jaskiniowych (w jaskini znaleziono kości tych zwierząt i ślady ich pazurów ścieranych o ściany).
O potwierdzenie autentyczności tych malowideł poproszono światowej sławy specjalistę w dziedzinie sztuki pradziejowej, francuskiego badacza prof. Jeana Clottes’a (wykłada na uniwersytetach w Tuluzie i Berkeley, jest ekspertem UNESCO).
– Po raz pierwszy tak dawna naskalna sztuka jaskiniowa została odkryta w Europie Środkowej. Jest to bardzo ważne odkrycie. Autentyczność malowideł jest niepodważalna – stwierdził francuski ekspert.