Międzynarodowy zespół naukowców znalazł najszybszy sposób na ułożenie Kostki Rubika. Algorytm — przepis krok po kroku na ułożenie całej kostki — wymaga tylko 20 ruchów. Działa dla każdej kombinacji kolorowych elementów, niezależnie od tego jak bardzo są „wymieszane”.

- Każdy układający kostkę wykorzystuje jakiś algorytm, sekwencję ruchów potrzebnych do ułożenia wszystkich boków tego samego koloru. Jest wiele algorytmów różniących się od siebie stopniem złożoności i efektywnością. Te, które mogą zapamiętać zwykli śmiertelnicy, z reguły wymagają co najmniej 40 ruchów — twierdzą matematycy, którzy znaleźli „przepis idealny”. Do zespołu należeli m.in. Morley Davidson z Kent State University w Ohio, John Dethridge z firmy Google, niemiecki nauczyciel matematyki Herbert Kociemba i programista z Kalifornii Tomas Rokicki.

Wyścig o to, kto ułoży dowolnie przemieszaną Kostkę Rubika w jak najmniejszej liczbie ruchów, trwa od lat. W 1981 roku Morwen Thistlethwaite dowiódł, że można to zrobić w 52 posunięciach. W 1992 roku Michael Reid opracował algorytm, który robi to samo w 39 ruchach. Zaledwie dzień później Dik Winter znalazł sposób na ułożenie zabawki w 37 ruchach.

Jak to się przekłada na szybkość układania kostki? Pierwszy zarejestrowany rekord, w 1980 roku, to 54 sekundy. Dziś najlepsi rozwiązują tę łamigłówkę w czasie poniżej dziesięciu sekund. Aktualny rekord świata należy do Holendra Erika Akkersdijka. Układa kostkę w 7,08 sekundy, czyli potrzebuje na to mniej czasu, niż Usain Bolt na przebiegnięcie 100 metrów.