Profesor Janusz Heitzman - prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przestrzega, że wzrasta zachorowalność i zapadalność na depresję.
"W 2020 roku po chorobach układu krążenia depresja ma być drugim najpoważniejszym schorzeniem dotykającym człowieka. To, co my robimy to jest wyprzedzenie, to jest przygotowanie się do bardzo ważnego problemu, który dotyka społeczeństwo, władze państwowe, by tworzyć warunki do tego, aby sobie z problemem depresji radzić" - powiedział profesor Heitzman.
Motywem przewodnim piątej edycji kampanii jest "Dialog w chorobie" - podkreślenie, że dwustronna współpraca lekarza i pacjenta umożliwia prawidłowe rozpoznanie choroby oraz wspiera skuteczną terapię. Ta współpraca musi być oparta na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i szczerości - tłumaczy prof. Łukasz Święcicki, ordynator Oddziału Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Szacunkowa liczba osób dorosłych dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi w Polsce wynosi 1.2 -1.5 miliona osób.
W ramach kampanii społecznej Forum przeciw depresji - jak co roku - zaplanowano ciekawe wydarzenia: bezpłatne konsultacje lekarskie, otwarte wykłady tematyczne, projekcje filmowe oraz happening „Nie jesteś sam”. Będzie także możliwość osobistej rozmowy z lekarzem psychiatrą za pośrednictwem strony [link=http://www.forumprzeciwdepresji.pl]www.forumprzeciwdepresji.pl[/link] oraz przez telefon pod numerem Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA.