Naukowcy z Faculte de Medecine kanadyjskiego Uniwersytetu w Laval odkryli, że to nie jedyne zasługi tej ryby dla zdrowia. Badacze z zespołu, którym kieruje prof. Andre Marette, prowadząc eksperymenty na myszach stwierdzili, że mięso łososia poprawia gospodarkę organizmu glukozą, obniża ciśnienie tętnicze i tym samym redukuje ryzyko arteriosklerozy, miażdżycy, przeciwdziała stanom zapalnym, redukuje tkankę tłuszczową i przyczynia się do obniżenia nadwagi. Rezultaty swoich badań przedstawili podczas kolokwium w Quebec, poświęconego substancjom bioaktywnym i ich korzystnemu wpływowi na zdrowie. Kolokwium zorganizowało Centre de valorisation des biotechnologies.
Kanadyjscy naukowcy, drogą eliminacji, wybrali peptydy jako substancję przyczyniającą się do tych korzystnych skutków. Są to organiczne związki chemiczne; granica między peptydem a białkiem nie jest dokładnie sprecyzowana. Doświadczalne myszy podzielili na trzy grupy: Jedną karmili przez sześć miesięcy w sposób normalny, druga otrzymywała pożywienie bogate w tłuszcz i cukry, trzecia dostawała dietę tłuszczowo-cukrową wzbogaconą o 10 proc. łososiowych peptydów. Właśnie w tej trzeciej grupie ujawniły się wyżej wymienione korzystne dla organizmu skutki.
Kanadyjscy naukowcy są dopiero na początku badań: — Frakcja, jaką testowaliśmy, zawiera od 10 do 20 peptydów. Jeszcze nie wiemy, czy jest jeden czy wiele bioaktywnych peptydów, tak jak nie wiemy, czy działają one indywidualnie czy synergicznie czyli w kombinacji z innymi czynnikami - wyjaśnił prof. Marette.