Cyprina islandzka (Arctica islandica) Występuje w północnym Atlantyku i w morzach przylegających, także w Bałtyku. Osiąga od 5 do 12 cm. Muszla tego małża jest kształtu okrągłego, masywna, składa się z dwóch części.
Cyprina islandzka od dawna jest znana jako najbardziej długowieczne zwierzę na świecie, naukowcy znają wiele okazów ponad 200-letnich, najstarszy wcześniej zbadany okaz miał 374 lata (niektóre gatunki gąbek żyjących w koloniach osiągają wiek ponad 15 tys. lat).
Okazało się jednak, że okaz wyłowiony w 2006 roku koło Islandii ma 405 lat. Stwierdzono to po otwarciu muszli (co zresztą ją uśmierciło) i policzeniu „słojów" czyli cienkich warstewek rocznych przyrostów. Muszlę wyłowili i zbadali naukowcy z zespółu prof. Paula Butlera. Teraz ci sami naukowcy poddali ponownej analizie wiekowy okaz korzystając z najnowszych metod geochemicznych, między innymi analizy wieku metodą węgla radioaktywnego C14. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania: 507 lat. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology".
- Rezultat jest prawidłowy, jeżeli nawet wystąpił błąd to nie większy niż rok, dwa lata — powiedział prof. Rob Witbaard z holenderskiego Intytutu Badań Morza, który weryfikował analizy dokonane przez szkockich badaczy. Niezwykły okaz nazwano Ming ponieważ ta chińska dynastia panowała w czasie jego narodzin. Był to rok 1499 — Vasco da Gama właśnie powrócił do Portugalii ze swojej odkrywczej wyprawy do Indii wokół Afryki.
- Tę niezwykłą długowieczność Arctica islandica zawdzięcza bardzo powolnemu metabolizmowi i bardzo małym dawkom pobieranego tlenu, a może także swoim genom — wyjaśnia biolog morza, prof. Doris Abele z Instutytutu Badań Morskich i Polarnych Alfreda Wegenera w Bremerhaven w Niemczech.