Reklama
Rozwiń

Sztuczne jak prawdziwe

Nad protezami naczyń krwionośnych pracuje zespół z Politechniki Warszawskiej. Pomogą w chorobie wieńcowej.

Publikacja: 10.10.2017 13:08

Sztuczne jak prawdziwe

Foto: Adobe Stock

– Wzorujemy się na strukturze naturalnych naczyń wieńcowych. Składa się ona z kilku warstw, które zamierzamy odwzorować z materiałów polimerowych. Ostatnia powłoka, mająca bezpośredni kontakt z krwią, będzie naturalna, pokryjemy ją komórkami pobranymi od pacjenta. Połączenie sztucznej powierzchni z komórkami stanowi największe wyzwanie. - wyjaśnia dr inż. Beata Butruk-Raszei z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Obecnie w przypadku niedrożności naczyń wieńcowych, oplatających serce, stosuje się by-passy. Z innych części ciała pacjenta, najczęściej z podudzia, pobiera się naczynia krwionośne i tworzy z nich pomost między tętnicą główną (aortą) a tętnicą wieńcową. Dzięki temu omija się zatkany fragment tętnicy i krew zostaje doprowadzona do serca. Zabieg nie zawsze jest jednak możliwy. Jeśli ktoś ma chore naczynia wieńcowe, to pozostałe również mogą być w złej kondycji, a wtedy nie ma skąd pobrać zdrowych. W takich przypadkach będzie można użyć protez naczyń wieńcowych".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach