Jednego głosu zabrakło do przeforsowania na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży poprawek Senatu do nowelizacji Karty nauczyciela. Zakładają one 20-proc. podwyżkę dla nauczycieli do końca 2022 r. Zgodnie z nowelizacją przegłosowaną wcześniej przez Sejm nauczyciele od maja dostaną podwyżkę średniego wynagrodzenia o 4,4 proc.

– Podwyższenie wynagrodzenia o 4,4 proc. w dobie inflacji szacowanej na ok. 13,5 proc. na koniec roku oznacza realne zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli. A jest to grupa zawodowa, która nie podniesie cen swoich usług, tak jak to się dzieje w gospodarce rynkowej – uzasadniał senator Wojciech Konieczny na posiedzeniu komisji.

Wskazał też źródło finansowania podwyżek. Według senatorów z powodu inflacji znacząco zwiększą się dochody państwa.

– Budżet państwa będzie miał dużo większe przychody z VAT– tłumaczył senator Konieczny.

Czytaj więcej

Nauczyciele chcą 20-proc. podwyżek. Nowy projekt PiS zakłada 4,4 proc.

Stanowisko Senatu poparła opozycja.

– Zarobki są tak niskie, że w dużych miastach absolwenci nie podejmują pracy w szkole – przekonywała posłanka Elżbieta Gapińska z Koalicji Obywatelskiej.

Jak zaznaczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, ministerstwo jest przeciwne poprawkom Senatu.

Aby je odrzucić, potrzeba bezwzględnej większości głosów – za odrzuceniem musi się opowiedzieć więcej posłów niż głosujących przeciwko i wstrzymujących się od głosu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Resort edukacji już opracował projekt rozporządzenia dostosowującego stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli do podwyżki średniej pensji o 4,4 proc. Zgodnie z nim 3079 zł brutto pensji zasadniczej dostanie od maja początkujący nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym i tytułem magistra. Zarobi więcej o 130 zł brutto niż dotychczas. Ale jego wypłata może być wyższa, jeśli otrzyma np. dodatek za wychowawstwo lub motywacyjny. Jak każdy pracownik, może też pracować dłużej. Wówczas jego pensja będzie wyższa. Godziny ponadwymiarowe w oświacie są powszechne.

3010 zł, czyli pensję minimalną, zarobią pozostali nauczyciele stażyści. Dostaną 192 zł lub 210 zł brutto podwyżki. Najwięcej, bo 4224 zł brutto, zarobią nauczyciele dyplomowani z przygotowaniem pedagogicznym i tytułem magistra. Otrzymają o 178 zł więcej niż dotychczas.

Etap legislacyjny: Sejm zagłosuje nad uchwałą Senatu