Trzynasta emerytura mundurowa kosztem czynnych żołnierzy i policjantów

MON i MSWiA muszą znaleźć po kilkaset milionów złotych na sfinansowanie wydatków na trzynastkę dla emerytowanych żołnierzy i policjantów.

Aktualizacja: 27.03.2019 05:22 Publikacja: 26.03.2019 13:47

Wysokość uposażenia zasadniczego policjanta jest uzależniona od grupy zaszeregowania, jego stanowisk

Wysokość uposażenia zasadniczego policjanta jest uzależniona od grupy zaszeregowania, jego stanowiska służbowego oraz od wysługi lat, natomiast emerytury policyjne przyznawane są na innych zasadach niż świadczenia z ZUS, a pieniądze wypłaca Zakład Emerytalno- -Rentowy MSW

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Rząd skierował we wtorek do Sejmu projekt nowych przepisów przewidujących wypłatę 888,25 zł jednorazowego dodatku dla 9,8 mln emerytów i rencistów. Wypłata ma nastąpić z automatu już w maju przy okazji przelewu emerytury, renty. Zapomogi nie dostaną jednak emerytowani sędziowie i prokuratorzy.

Czytaj też: Trzynasta emerytura planowana tylko na 2019 rok

Koszt tej operacji wyniesie 10,8 mld zł. Większość ma zostać sfinansowana z bieżących wpływów ZUS (8,5 mld zł) i KRUS (1,2 mld zł). Jak się okazuje, niemała część tych pieniędzy bo ponad miliard złotych będzie pochodził ze środków przeznaczonych w tegorocznym budżecie na obronę narodową, sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne (890 mln zł), lub zostanie potrąconych z Funduszu Pracy (111 mln zł) czy Funduszu Emerytur Pomostowych (29 mln zł).

Jak ustaliła Rzeczpospolita z budżetu MON na 2019 r. zostaną sfinansowane dodatki dla emerytowanych żołnierzy, resortu sprawiedliwości – dodatki dla emerytowanych funkcjonariuszy służby więziennej, a MSWiA zapłaci z własnej kasy za dodatki dla emerytowanych policjantów. Z kolei z Funduszu Pracy zostaną zdjęte pieniądze na dodatki dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne, a FEP sfinansuje wypłatę dodatków dla uprawnionych do pomostówek.

- Do tej pory, gdy rząd decydował się na wypłatę jednorazowych dodatków dla emerytów i rencistów, taka operacja była w całości finansowana z budżetu państwa. Tym razem okazało się jednak, że wydatki na „trzynastkę" są tak duże, że wszyscy musieli się na nią zrzucić – komentuje dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego – Nie sądzę jednak aby minister obrony narodowej miał zaoszczędzone w swoim budżecie kilkaset milionów złotych jakie będzie musiał teraz przeznaczyć na wypłatę trzynastek dla emerytów mundurowych. Będzie musiał przesunąć te pieniądze z planowanych zakupów, bieżącej obsługi jednostek wojskowych czy planowanych podwyżek dla służb mundurowych. Zasadnicze pytanie jest więc takie, co się stało, że rząd doszedł do wniosku, że należy dofinansować tę grupę emerytów, którzy zwykle pobierają świadczenia znacznie wyższe od średniej, kosztem wydatków na obronę narodową czy sprawy wewnętrzne.

Wychodzi więc na to, że pieniądze na dodatki do emerytur mundurowych mogą zmniejszyć w najbliższym czasie pulę środków na modernizację armii i opóźnić zakup kolejnej baterii Patriot, a może odbędzie się kosztem zapowiedzianej budowy muzeum Bitwy Warszawskiej czy realizacją roszczeń podwyżkowych policjantów.

Rząd skierował we wtorek do Sejmu projekt nowych przepisów przewidujących wypłatę 888,25 zł jednorazowego dodatku dla 9,8 mln emerytów i rencistów. Wypłata ma nastąpić z automatu już w maju przy okazji przelewu emerytury, renty. Zapomogi nie dostaną jednak emerytowani sędziowie i prokuratorzy.

Czytaj też: Trzynasta emerytura planowana tylko na 2019 rok

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej