Funkcjonariusze i żołnierze przyjęci do służby po raz pierwszy po 1998 r., ale przed 1 października 2003 r. będą mogli uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej. Za każdy rok pracy w cywilu podstawa wymiaru będzie się zwiększać o 1,3 proc. Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy przyjęta przez Sejm zakłada jednak, że funkcjonariusze, którzy zdecydują się doliczyć staż, nie dostaną już emerytury z ZUS czy OFE, czyli z systemu powszechnego.

Sejm na ostatnim posiedzeniu odrzucił większość poprawek Senatu, ale nie wszystkie. Przyjęte są korzystne dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy wykonywali m.in. obowiązki o charakterze policyjnym. Pod względem uprawnień emerytalnych będą traktowani jak funkcjonariusze pozostałych służb objętych ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym.

Sejm odrzucił natomiast poprawki umożliwiające doliczenie mundurowym do wysługi emerytalnej okresów prowadzenia działalności gospodarczej przypadających po zwolnieniu ze służby.

Poparcia posłów nie zyskała też możliwość doliczenia cywilnego stażu pracy nie tylko funkcjonariuszom, którzy w dniu zwolnienia mają za sobą 25 lat służby, ale też tym, którzy osiągnęli 55. rok życia.

Etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Czytaj więcej

Emerytury funkcjonariuszy: staż cywilny będzie doliczany do wysługi