W przyszłym tygodniu unijna Komisja ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) będzie debatowała nad nowelizacją dyrektywy dot. informacji dla pacjentów. Dla wydawców to ważne, bo zgodnie z proponowanymi zmianami dyrektywa, choć utrzyma zakaz reklamowania leków na receptę, wprowadzi możliwość rozpowszechniania informacji na ich temat w materiałach stricte informacyjnych. Ma to być możliwe na stronach internetowych poświęconych tym lekom, w tzw. publikacjach dotyczących zdrowia (tu wydawcy widzą swoje artykuły) oraz w pisemnych odpowiedziach na prośby obywateli o takie informacje. Nie będą mogły ich mogły jednak nadawać jednak radio i telewizja.
Wydawcy oceniają nowelizacje w takim kształcie pozytywnie. - Wprawdzie propozycja nie definiuje pojęcia „publikacji dotyczącej zdrowia”, ale z dyskusji prowadzonej przez komisję można wywnioskować, iż pod tym pojęciem rozumie się publikacje, które dostarczają opinii publicznej treści dot. zdrowia i uznawane są przez czytelników za publikacje specjalizujące się ogólnie w tematyce zdrowotnej - podaje Izba Wydawców Prasy w swoich materiałach. Za tym, by taki zapis przeszedł, optuje na forum europejskim Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (ENPA).
Niepokój wydawców powodują jednak już zaproponowane przez jednego z europosłów poprawki odrzucające zaproponowaną przez Komisję Europejską możliwość informowania pacjentów o lekach dostępnych na receptę. Zapis wywołał spore emocje, są propozycje doprecyzowania, jakiego rodzaju materiałami miałyby być "publikacje dotyczące zdrowia". Zdaniem wydawców, jeśli żadna z tych propozycji nie przejdzie, a jednocześnie zostaną przyjęte kontrowersyjne poprawki zgłoszone przez posła – dojdzie do dyskryminacji mediów drukowanych, gdyż możliwe będzie publikowanie informacji o lekach na receptę w Internecie, a w prasie nie. - Nie widzimy żadnego powodu, by takich informacji nie wolno było zamieszczać w mediach drukowanych. Tym bardziej, iż nie należy zapominać, iż około jedna trzecia obywateli Europy nie korzysta z Internetu, a w grupie osób powyżej 60. roku życia wskaźnik ten wynosi dwie trzecie. Ci obywatele pozostaną odcięci od ulepszonego systemu informacji - argumentuje Izba Wydawców Prasy.