W styczniu obraz ma zostać wystawiony na sprzedaż podczas aukcji organizowanej przez Sotheby's. Szacuje się, że może osiągnąć cenę nawet 80 mln dolarów, czyli około 313 mln złotych.

Portret młodzieńca uważany jest za jedno z arcydzieł renesansowego malarstwa. Został namalowany w latach 70 lub 80 XV wieku. Przez wiele lat obraz nie był należycie wyceniany, a kolejni właściciele nie zdawali sobie sprawy z tego jak jest cenny. Obecny właściciel kupił go na aukcji w 1982 roku za 810 tys. funtów. Obraz nosi tytuł "Młody mężczyzna trzymający medalion".

AFP

Botticelli pod wpływem religijnego fanatyka Girolamo Savonaroliego, którego był zwolennikiem spalił kilka swoich prac w 1497 roku a do naszych czasów przetrwało zaledwie kilkanaście portretów jego autorstwa. Najsłynniejsze dzieło renesansowego malarza z Florencji to "Narodziny Wenus". Obraz znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji.

Obrazy Botticellego trafiają na aukcje niezwykle rzadko, ponieważ większość z nich jest w muzeach, a nie w prywatnych kolekcjach. W 2013 roku anonimowy kupiec zapłacił 10,4 mln dolarów za obraz "Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem".

AFP

Aukcja portretu młodego mężczyzny ma się odbyć 21 stycznia 2021 roku.