Minister Bogdan Zdrojewski zaapelował o to do ministra finansów - podał Presserwis. Problem był omawiany na debacie, jak odbyła się wczoraj w warszawskiej kawiarni Czuły Barbarzyńca. Uczestniczył w niej minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przedstawiciele branży wydawniczej (reprezentujący zarówno wydawców książek, jak i czasopism).
Obecne zerowe stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne obowiązują już tylko do końca 2010 r. Polska dostała możliwość wprowadzenia obniżonych stawek VAT na wybrane towary i usługi w trakcie procesu akcesyjnego do UE, a następnie wydłużyła ten przywilej do końca tego roku. Podwyżki VAT na książki i pisma specjalistyczne spowodowałyby jednak wzrost ich cen, co może pogłębić spadek ich czytelnictwa w Polsce.
- Podniesienie stawki VAT do 7 procent oznacza, że wydawcy, którzy dotychczas korzystali ze stawki zero, będą musieli podnieść ceny egzemplarzowe tytułów o 12 procent, aby sobie tę zmianę podatkową zrefundować. A to oznacza spadek sprzedaży nakładów – powiedział Presserwisowi Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy.
Minister Zdrojewski wysłał w tej sprawie pismo do ministra finansów, Jacka Rostowskiego. Jak tłumaczył, resort finansów zgadza się z argumentacją wydawców, ale żeby udało się przyjąć korzystne dla nich ustalenia na poziomie unijnym, Polska musi mieć w tej sprawie sprzymierzeńców w Unii Europejskiej.