Według nowego raportu Centrum Zwalczania Cyfrowej Nienawiści (CCDH) większość dezinformacji dotyczących COVID-19 udostępnianych online pochodzi od zaledwie 12 osób. Jedną z nich jest adwokat, bratanek byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego - Robert F. Kennedy Jr.

CCDH przeanalizowała 812 tys. postów antyszczepionkowych udostępnionych na Facebooku i Twitterze między 1 lutego a 16 marca 2021 r. Okazało się, że 65 procent tych treści można przypisać temu zaledwie tuzinowi osób. Na samym Facebooku CCDH odkryło, że te 12 osób było odpowiedzialnych za 73 procent treści antyszczepionkowych na platformie.

Wśród dezinformatorów są m.in. kulturysta, bloger wellness, psychiatra holistyczny, osteopata i fanatyk religijny - informuje dziennik "The Guardian". Jest wśród nich także siostrzeniec byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego i syn zamordowanego prokuratora generalnego Roberta Kennedy'ego - Robert F Kennedy Jr, który jest znanym antyszczepionkowcem i założycielem Children's Health Defense, grupy aktywistów znanych głównie z działań antyszczepionkowych i jednego z głównych źródeł dezinformacji na temat szczepionek. Kennedy od lat rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o tym, że szczepienia powodują autyzm a ostatnio o rzekomych powiązaniach Covid-19 z technologia 5G.

Z powodu kolportowania tych teorii jego konto zostało częściowo usunięte przez Instagram, informuje CCDH, ale jego konta na Facebooku i Twitterze wciąż są aktywne.

Według CCDH większość grupy 12 czołowych dezinformatorów bez przeszkód działa na platformach społecznościowych. Platformy takie jak Twitter czy Facebook się nie speszą się z uciszaniem twórców dezinformacji, ewentualnie blokują niektóre treści.

CCDH wzywa teraz Facebooka, Instagrama, Twittera i YouTube do szybkiego usunięcia z platformy każdego członka grupy 12 dezinformatorów. Najskuteczniejszym sposobem powstrzymania rozpowszechniania szkodliwych informacji jest usunięcie z platformy najbardziej widocznych dezinformatorów oraz ich kont zapasowych, które powstały by w razie blokady dalej rozpowszechniać nieprawdziwe informacje.