Ukraińscy artyści w Kordegardzie

W galerii Narodowego Centrum Kultury – w Kordegardzie w Warszawie otwarto wystawę trzech współczesnych artystów ukraińskich: Oleha Kapustyaka, Nikity Tsoya i Vasyla Savczenki.

Publikacja: 06.04.2022 07:39

Vasyl Savczenko przed swoją pracą

Vasyl Savczenko przed swoją pracą

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

- Wystawa jest międzypokoleniową i prezentuje różne media: rzeźbę, rysunek, grafikę i malarstwo. W trakcie jej organizacji okazało się, że artyści się znają i nawet planowali wcześniej wspólną wystawę. – mówi „Rzeczpospolitej” kuratorka Katarzyna Haber. - Wspólnym mianownikiem tej ekspozycji są zgodnie z tytułem „Mapy”, pokazywane w różnych aspektach. Vasyl Savchenko przedstawia monumentalne mapy ciała w cyklu „M.P”, co oznacza „Mega Projekt”, ale również „Makro Przestrzeń” oraz „Marzenie i pamięć”. Mówi w nich, że ciało jest mapą traum i wszystkie nasze doświadczenia są w ciele zapisane. W rzeźbie Oleha Kapustyaka „Fragment miasta” mamy transpozycje z 2D na 3D fragmentu Lwowa. Z kolei obraz „Simulator” Nikity Tsoya przypomina zwoje mózgu, wyglądające jak układ scalony, co jest transpozycją nowoczesności i technologii, w której się poruszamy.

Oleh Kapustyak (rocznik 1962) jest mieszkającym we Lwowie rzeźbiarzem i konserwatorem. Pracuje w metalu, kamieniu i drewnie. W 1985 roku ukończył Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Użytkowej i Zdobniczej na Wydziale Ceramiki. Uczestniczył w wielu wystawach w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Niemczech, Holandii, Danii, Francji. Jego prace znajdują się w kolekcji m. in. Deutsches Museum w Niemczech.

Rzeźba Ołeha Kapustyaka

Rzeźba Ołeha Kapustyaka

Fotorzepa, Monika Kuc

Nikita Tsoy (rocznik 1991) zrobił dyplom w 2016 roku w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Pracowni Malarstwa Ściennego i Kultury Sakralnej. W latach 2018–2019 studiował w kijowskiej Akademii Sztuki Mediów. Uczestniczył w wielu konkursach malarskich i plenerach w kraju i zagranicą. W 2017 roku uzyskał tytuł Najlepszego Artysty Ukrainy w konkursie „Art Battle” galerii White World w Kijowie.

Obecnie Oleh Kapustyak i Nikita Tsoy są zmobilizowani i pozostają w Ukrainie.

Vasyl Savczenko (rocznik 1994) od ośmiu lat mieszka w Polsce. Jest asystentem w pracowni Technik Cyfrowych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2019 roku był stypendysta Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. I w tym samym roku został laureatem głównej nagrody w kategorii Best Layout and Typesetting w konkursie Ukrainian Young Book Design Awards za książkę „Moje Curriculum Vitae”. Jest twórcą interdyscyplinarnym. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zaznaczonych, Chinach, Tajlandii i Egipcie.

Obrazy Nikity Tsoya

Obrazy Nikity Tsoya

Fotorzepa, Monika Kuc

Jego zdaniem w pracach artystów z Ukrainy, prezentowanych w Kordegardzie, wyczuwalny jest niepokojący posthumanizm: - Ludzkość traci wyobrażenie o człowieku, dewaluuje je, rozpuszcza w świecie pełnym niepokoju, fikcji, globalnego nadmiaru informacji, konfliktów i kataklizmów.

Prace ukraińskich artystów, które oglądamy w Kordegardzie, częściowo powstały w Polsce lub zostały przywiezione tu wcześniej, ale są i takie, które udało się ostatnio przetransportować. - Wystawa, którą prezentujemy to z jednej strony wyraz wsparcia i solidarności, z drugiej misja przybliżenia polskim widzom kultury naszych sąsiadów, ale też stworzenia możliwości obcowania z dziełami rodzimych twórców dla tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Warszawie. – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Ekspozycja „Mapy” czynna w Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu do 24 kwietnia

Malarstwo
„Polski” Vincent van Gogh i plany przebadania następnych dzieł z kolekcji Porczyńskich
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Malarstwo
Jan Matejko, jakiego nie znamy, na Zamku Królewskim w Warszawie
Malarstwo
Wilhelm Sasnal w Amsterdamie i szalony świat Roberta Walsera
Malarstwo
Nowe obrazy Włodzimierza Pawlaka: martwe natury, geometria, kwiaty z gwoździ
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Malarstwo
Zamek Królewski w Warszawie: Prezentacja jedynego w polskich zbiorach Rafaela