Początek nabożeństwa o godz. 16.30.  W pożegnaniu, z powodu pandemii COVID 19, wezmą udział tylko najbliżsi zmarłego.

- Parafia, a także rodzina poety zapraszają wszystkich, którzy chcieliby duchowo włączyć się w tę uroczystość do śledzenia transmisji nabożeństwa na kanale YouTube – informował Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Urna z prochami poety została tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana i pozostanie tam do czasu, gdy możliwe będzie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych.

Poeta spocznie w Panteonie Narodowym, w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie po ustaniu obostrzeń, prawdopodobnie latem. Decyzję o pochowaniu Adama Zagajewskiego została podjęta z inicjatywy prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, wchodzącego w skład Kapituły Fundacji Panteon Narodowy  i z  poparciem tego gremium.

W jego skład wchodzą także: metropolita krakowski Marek Jędraszewski, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, prezes Polskiej Akademii Umiejętności Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński, a także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, czyli przewodniczący Rady Fundacji Panteonu Narodowego.

Jak przekazywał w marcu Piaskowski, decyzja ta zapadła z uwagi na wybitne zasługi Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka.

Uroczystość przeniesienia prochów poety do krypty pod prezbiterium kościoła im. św. Piotra i Pawła jest zaplanowana na miesiące letnie i będzie miała charakter państwowy. O szczegółach tej uroczystości informować będzie rodzina zmarłego, wspólnie z miastem i resortem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 r. we Lwowie, ukończył szkołę średnią w Gliwicach, gdzie po II wojnie światowej trafił wraz z rodziną. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, związał się z krakowską Nową Falą. Był sygnatariuszem Listu 59 z 1975 r., za co objęto go zakazem druku. W 1980 r. wraz z pisarzami i uczonymi apelował do komunistycznych władz o podjęcie rozmów ze strajkującymi. Od 1981 r. przebywał na emigracji w Paryżu, od 2002 roku - w Krakowie.

Adam Zagajewski jest autorem znanych na całym świecie tomików poezji, takich jak: "List. Oda do wielości", "Płótno", "Trzej aniołowie", "Pragnienie" czy "Prawdziwe życie". Uznaniem cieszą się również jego zbiory eseistyczne: "Dwa miasta", "Poeta rozmawia z filozofem", "Substancja nieuporządkowana". Byl także prozaikiem, napisał powieści - „Ciepło, zimno", „Słuch absolutny", jednak to poezja i esej był jego preferowaną formą twórczości.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Tworzył niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Uważał, że najważniejszą cechą poezji jest sens.

Zagajewski był laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) czy Nagrody Księżnej Asturii (2017).

Przez wiele lat wymieniano go jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla, a jego twórczość została przetłumaczona na niemal wszystkie najważniejsze języki świata. Entuzjastyczne recenzje "New York Timesa" uczyniły z niego najbardziej znanego, obok Czesława Miłosza i Stanisława Barańczaka, polskiego twórcę.

Poeta zmarł 21 marca, w Światowym Dniu Poezji. Miał 75 lat.