Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY

Rozstrzygnięto tegoroczny literacki i graficzny konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY - pisze Monika Kuc.

Aktualizacja: 13.12.2014 09:56 Publikacja: 13.12.2014 04:18

Nagrodę literacką Książka Roku 2014 jury przyznało Dorocie Kassjanowicz za książkę dla dzieci „Cześć

Nagrodę literacką Książka Roku 2014 jury przyznało Dorocie Kassjanowicz za książkę dla dzieci „Cześć, wilki!"(Wydawnictwo Dwie Siostry)

Foto: materiały prasowe

Zgłoszono do niego ponad 150 publikacji, co najlepiej świadczy, że rynek literatury dziecięcej rozwija się dziś w Polsce prężnie

IBBY (International Board on Books for Young People) zajmuje się promowaniem najciekawszych, wartościowych książek dla dzieci. Działa od 1953 roku i ma ponad 70 sekcji narodowych. Polska Sekcja IBBY popularyzuje osiągnięcia rodzimych pisarzy, ilustratorów i tłumaczy.

Nagrodę literacką Książka Roku 2014 jury przyznało Dorocie Kassjanowicz za książkę dla dzieci „Cześć, wilki!"(Wydawnictwo Dwie Siostry) i Annie Piwkowskiej za książkę dla młodzieży „Franciszka" (Fundacja Zeszytów Literackich).

Bohaterem pierwszej jest jedenastoletni Filip, który śmiga na rowerze, gdy chce wyrwać się z domu. To opowieść o samotności dziecka, jak i dorosłych we współczesnym świecie, ale również o sposobach jej przezwyciężania. Narracja niemal reporterska przechodzi w baśniową. Obok wyrazistych rzeczywistych postaci pojawiają się wysnute z fantazji, bo główny bohater odkrywa niezwykłą wartość tworzenia.

Druga z laureatek to książką o dojrzewaniu. Jej bohaterką jest wrażliwa trzynastolatka, kochająca poezję. Wartka akcja skupia się wokół rodzinnego, szkolnego i uczuciowego życia i błyskawicznie wciąga. Jednocześnie jest to powieść o sztuce i sile jej oddziaływania na ludzkie życie.

Przyznano także trzy literackie wyróżnienia: Lilianie Bardijewskie za książkę „O czym szumią muszle" (Zielona Sowa), Jarosławowi Mikołajewskiemu za „Wiersze z kąpieli" (Egmont Polska) oraz Tomaszowi Trojanowskiemu za „Stroiciela" (Literatura, Łódź ).

Uderza, że w zgłoszonych na konkurs książkach realizm przeważał nad wątkami fantastycznymi. Wiele z nich porusza istotne problemy społeczne, tzw. „trudne tematy", jak choroba, śmierć, przemoc, skomplikowane relacje rodzinne i koleżeńskie. Dużo jest książek biograficznych i autobiograficznych, a jedynie kilka tomików z wierszami

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 w kategorii książka obrazkowa zdobyła Maria Ekier za autorskie „Złotouste zero w zenicie" (Hokus-Pokus). Jej dziełem jest poetycki tekst, ilustracja, typografia i skład. Już okładka zapowiada niezwykłą, pełną humoru książę z 25 rymowanymi utworami i plejadą wpisujących się w pamięć bohaterów: apatycznym Alojzym z Arktyki, eteryczną Ewą z Edenu i tytułowym złotoustym zerem. Jest to kolejna autorska książka Marii Ekier po „Kocurze, który mruży ślepia złote".

Zwyciężczynią w kategorii ilustracje została Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom" (Wydawnictwo Muchomor).

Marta Ignerska była laureatką także ubiegłorocznej edycji konkursu za „Prawdziwą Bajkę" , którą zilustrowała odwołując się do różnych nurtów sztuki współczesnej, od Mondriana do konstruktywizmu. Wyróżnienia dla ilustratorów Książka Roku 2014 w kategorii książka obrazkowa przyznano Małgorzacie Gurowskiej za projekt graficzny książki „Lokomotywa / IDEOLO (The Locomotive / IDEOLO)" (Fundacja Sztuczna/Wytwórnia); w kategorii ilustracje - Ewie Kozyrze-Pawlak za autorską książkę obrazkową „Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem" (Nasza Księgarnia) , Agacie Królak za ilustracje „Skrytki" Mateusza Wysockiego (Ładne Halo, Łódź) oraz Mariannie Sztymie za ilustracje do „Metryki nocnika" Iwony Wierzby (Albus, Poznań). Książki obrazkowe stanowiły w tym roku aż jedną trzecią listy. Cieszy, że ilustracje dla najmłodszych są na wysokim poziomie i olśniewają kolorem. W książce edukacyjnej wyraźnie widać powrót do świetnych tradycji ilustracji popularnonaukowej.

Przyznano też równorzędne dwie nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa. Otrzymała ją Olcha Sikorska, inicjatorki i komisarza Poznańskich Spotkań Targowych "Książka dla Dzieci i Młodzieży" oraz Magdalena Kaleta, prowadząca portal Polska Ilustracja dla Dzieci, informujący o wszystkich aktualnych wydarzeniach.

Zgłoszono do niego ponad 150 publikacji, co najlepiej świadczy, że rynek literatury dziecięcej rozwija się dziś w Polsce prężnie

IBBY (International Board on Books for Young People) zajmuje się promowaniem najciekawszych, wartościowych książek dla dzieci. Działa od 1953 roku i ma ponad 70 sekcji narodowych. Polska Sekcja IBBY popularyzuje osiągnięcia rodzimych pisarzy, ilustratorów i tłumaczy.

Pozostało 90% artykułu
Literatura
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Magdaleny Bielskiej
Literatura
Festiwal i Rok Czesława Miłosza. Jakich spodziewać się premier?
Literatura
Miłosz Festival startuje 30 czerwca w Krakowie
Literatura
Barbara Nowacka wyrzuciła z lektur pisarza, który przestrzegał przed modelem PiS. I sobą
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Literatura
Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu