Chiny: Szczepionkę uczynimy globalnym dobrem publicznym

Chiny zapowiedziały intensyfikację współpracy międzynarodowej, w celu opracowania skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowowi - zapowiedział w niedzielę minister nauki i technologii Wang Zhigang.

Aktualizacja: 07.06.2020 08:51 Publikacja: 07.06.2020 08:41

Chiny: Szczepionkę uczynimy globalnym dobrem publicznym

Foto: AFP

qm

Jeśli Chinom uda się opracować szczepionkę, stanie się ona „globalnym dobrem publicznym” - mówił minister na konferencji prasowej w Pekinie. Na tej samej konferencji wiceminister spraw zagranicznych Ma Zhaoxu powiedział, że Chiny będą nadal naciskać na „przyspieszenie” ustaleń dotyczących możliwości podróżowania do innych krajów.

Ma przekonywał też, że Chiny wykazały się odpowiedzialnością „jako duży kraj”, wysyłając do krajów z całego świata materiały mające pomóc w walce z pandemią.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne