Reklama

Koronawirus. Indie: Wbrew WHO wprowadza się lek do terapii COVID-19

W co najmniej dwóch stanach Indii - Goa i Uttarakhand - ochrona zdrowia ma zacząć stosować lek iwermektynę, lek przeciwpasożytniczy, by chronić zakażonych przed ostrym przebiegiem COVID-19 - informuje Reuters.

Aktualizacja: 13.05.2021 11:23 Publikacja: 13.05.2021 11:10

Koronawirus. Indie: Wbrew WHO wprowadza się lek do terapii COVID-19

Foto: PAP/EPA

arb

Decyzja ta ma związek z tym, że szpitale w obu tych stanach są przepełnione chorymi na COVID-19 w stanie ciężkim i krytycznym.

Jednak WHO ostrzega przed stosowaniem iwermektyny w związku z brakiem dowodów, że jej zastosowanie w terapii COVID-19 przynosi pożądany efekt.

Również producent leku, firma Merck podkreśla, że nie ma danych wskazujących, iż lek ten może być skutecznie stosowany u chorych na COVID-19.

Tymczasem w stanie Goa iwermektynę mają - prewencyjnie - otrzymać wszystkie osoby w wieku powyżej 18 lat, a w Uttarakhand tabletki będą podawane wszystkim w wieku powyżej 2 lat, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Władze Uttarakhand podkreślają, że prewencyjne zastosowanie iwermektyny zalecił panel ekspertów medycznych.

Reklama
Reklama

Minister zdrowia stanu Goa, Vishwajit Rane stwierdził z kolei, że panel ekspertów z Europy wskazał, iż iwermektyna może przyspieszać powrót do zdrowia chorych na COVID-19 oraz zmniejsza ryzyko śmierci.

Stanowa Rada ds. Badań Medycznych zaleca podawanie leku chorym z umiarkowanie ostrym przebiegiem COVID-19, ale ostrzega, że jego stosowanie w terapii COVID-19 nie ma zbyt silnego oparcia w dowodach w kwestii skuteczności takiej terapii.

Leki i terapie
Więcej możliwości leczenia dla kobiet z chorobami nowotworowymi
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Leki i terapie
„Historyczna” lista refundacyjna. 50 nowych terapii dla pacjentów
Leki i terapie
Popularny lek na otyłość a ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych
Leki i terapie
Seniorzy nadużywają leków za darmo. Poznaliśmy dane
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Leki i terapie
Leczymy 300 tys. pacjentów za 11 mld złotych
Materiał Promocyjny
Prawnik 4.0 – AI, LegalTech, dane w codziennej praktyce
Reklama
Reklama