Na mapie polskich festiwali ten organizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia wyróżnia się szczególnie. Jest oryginalny, co roku zaciekawiając doborem utworów i świetnych wykonawców. Nie inaczej jest i teraz, do Katowic przyjadą artyści z najwyższej światowej półki, jakby nie istniały pandemiczne bariery uniemożliwiające podróżowanie.

Każda edycja ma temat główny. W tym roku jest to „Tęsknota i pragnienie”. – Potrzeba odkrywania nieznanego, ucieczka od codzienności, zachwyt nad różnorodnością świata, te pragnienia towarzyszą ludziom od zawsze – uważa dyrektor NOSR Ewa Bogusz-Moore. – To najsilniejszy katalizator emocji, pobudza tęsknotę, zachwyt, miłość, strach oraz ciekawość.

Programy koncertów zostały ułożone tak, by jak najsilniej pobudzać emocje słuchaczy oraz pragnienia za niedostępnymi nam obecnie światami. Przewodnikami w tej podróży będą wybitni wykonawcy.

Podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego orkiestrę NOSPR poprowadzi Amerykanka Marin Alsop, najważniejsza od lat kobieta w dyrygenckim fachu. Wybrała fragmenty muzycznych opowieści miłosnych – o Tristanie i Izoldzie Wagnera oraz o Romeu i Julii Prokofiewa. Będą także orientalne „Pieśni miłosne Hafiza”, zaśpiewa je Ewa Tracz.

Na niedzielę zaplanowano recital rosyjskiego pianisty Alexandra Melnikova znanego z niekonwencjonalnego repertuaru. Bohaterką kolejnego recitalu (17 maja) będzie jedna z najlepszych śpiewaczek niemieckich Dorothea Röschmann.

Sonya Yoncheva to gwiazda numer jeden tegorocznego festiwalu. Bułgarska śpiewaczka od dekady występuje na najważniejszych scenach operowych, ale w Katowicach zaśpiewa 20 maja pieśni francuskiego kompozytora Henriego Duparca. Orkiestrę NOSPR poprowadzi Wenezuelczyk Domingo Hindoyan.

Na finał przygotowano dwa wieczory. 22 maja Orkiestra Aukso Marka Mosia i soliści zapraszają na operę „ahat-ili – siostra bogów” Aleksandra Nowaka z librettem według opowiadania Olgi Tokarczuk. A dzień później zespół muzyki dawnej Concerto Köln i skrzypek Siergiej Malov zagrają utwory Bacha i Vivaldiego.

Formuła festiwalu zmieniała się kilkakrotnie w związku z rządowymi decyzjami pandemicznymi. Ostatecznie całość można oglądać online na www. nospr.pl i platformie medici.tv. 16 maja przed siedzibą NOSPR pojawią się też telebimy, by być widzem plenerowym, a dwa ostatnie koncerty odbędą się z udziałem publiczności.