Według niektórych karnawał wziął swoje początki w starożytności, od świąt o charakterze orgiastycznym, jak saturnalia i bachanalia. Do tych tradycji miały dołączyć pradawne ryty rolnicze związane z początkiem nowego cyklu płodności ziemi.
Okres karnawału staje się podczas całego średniowiecza i większość epoki nowożytnej tą chwilą zbiorowego szaleństwa‚ która wyraża się przewracaniem do góry nogami całego panującego ładu społecznego (sługa staje się panem, a pan sługą)‚ jest tym momentem‚ kiedy zmysły biorą górę nad rozumem‚ kiedy każdy eksces‚ a przede wszystkim obżarstwo‚ triumfuje.
We Florencji dniem szczególnego obżarstwa był tłusty czwartek‚ który nazywał się Berlingaccio (prawdopodobnie od niemieckiego wyrazu „bretling” czyli stół). Tradycja wystawnego obiadu na Berlingaccio była obecna jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj serwuje się nadal tego dnia typowe ciasto drożdżowe‚ aromatyzowane anyżem i skórką cytrynową‚ zwane we Florencji berlingozzo.
Karnawał był okresem prawdziwego raju‚ jeżeli chodzi o słodycze. Królują do dziś w całym kraju tak zwane frittelle‚ czyli kawałki smażonego ciasta posypane cukrem pudrem lub zanurzone w miodzie.
Ogromna popularność frittelle już od czasu średniowiecza jest potwierdzona przez wiele różnych przepisów obecnych w ówczesnych rękopisach.