Miasto urzeka swym unikalnym designem – wszechobecną zielenią i urodą zabytkowej secesyjnej architektury przenikającej się z nowoczesnością. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Pływająca zielona wyspa na śródodrzu to dziś wyzwanie dla najlepszych na świecie architektów. Nowoczesny Floating Garden, w którym doskonale się żyje i odpoczywa.
Szczecin jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Co roku tysiące turystów podziwiają jego oryginalną architekturę. Wjeżdżając do miasta Trasą Zamkową, możemy zobaczyć jedną z najbardziej imponujących miejskich panoram w Europie: po prawej stronie Wały Chrobrego, po lewej Zamek Książąt Pomorskich i Stare Miasto, a w głębi wielka katedra i nowoczesne budowle.
Wały Chrobrego to najbardziej reprezentacyjne miejsce Szczecina. Dzięki inicjatywie burmistrza Hermanna Hakena w latach 1902 – 1906 na miejscu fortyfikacji wojskowych zbudowano duży taras widokowy. Na brzeg Odry prowadzą szerokie schody, na środku tarasu stoi pomnik Herkulesa walczącego z centaurem dłuta Ludwiga Manzla, u podnóża zaś – fontanna zdobiona figurami Jana z Kolna i Wyszaka.
Warto zwiedzić Muzeum Morskie w Szczecinie. Jego siedzibą jest gmach wybudowany w latach 1908 – 1913 w stylu modernistyczno-secesyjnym. Pomiędzy arkadami fasady znajdują się pola przedstawiające cztery obiekty symbolizujące epoki kultury: piramidę Cheopsa (kultura egipska), Partenon (kultura grecko-rzymska), katedrę w Kolonii (kultura średniowieczna) oraz Bazylikę św. Piotra (kultura renesansu włoskiego). W muzeum możemy oglądać m.in. okrętowe urządzenia pokładowe, elementy konstrukcyjne statków, przyrządy nawigacyjne i mapy morskie.
Zamek Książąt Pomorskich znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w sąsiedztwie Odry. W 1346 roku książę Barnim III rozpoczął budowę tzw. kamiennego domu, obok którego stanęła kaplica św. Ottona. Te zabudowania były początkiem zamku, który dziś oglądamy. W 1944 r. budowla została poważnie uszkodzona. Na szczęście w latach 1958 – 1980 zamek odbudowano i przywrócono mu XVI-wieczny, renesansowy wygląd. Obecnie mieści się tam Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie, sala koncertowa (tzw. sala Bogusława), sale wystawowe, kino, teatr, sala ślubów, dwie restauracje i muzeum. Tam też odbywa się większość szczecińskich wystaw artystycznych, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty. Na wieży zamku można podziwiać wahadło Foucaulta – doświadczalny dowód ruchu obrotowego Ziemi.