Ronald Herberman z Instytutu badań nad rakiem Uniwersytetu w Pittsburgu uważa, że użytkownicy telefonów komórkowych nie powinni czekać aż zostaną opublikowane badania na temat zagrożenia wywoływanego przez telefony komórkowe ale powinni działać już teraz.

Ocenia także, że dzieci powinny korzystać z telefonów komórkowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach a dorośli powinni trzymać telefony jak najdalej od głowy.

Dotychczas żadne badania nie potwierdziły wpływu telefonów komórkowych na większe zagrożenie guzami mózgu. Telefony komórkowe emitują sygnały radiowe i pole elektromagnetyczne, które oddziałują na ludzki mózg – co zdaniem niektórych badaczy może poważnie osłabić jego działanie.

Największe dotychczas badania, prowadzone przez 6 lat w Wielkiej Brytanii, wskazują, że telefony komórkowe nie wywołują negatywnego krótkotrwałego wpływu na komórki mózgu. Podejrzewa się jednak, że długotrwałe korzystanie z „komórki” może mieć wpływ na podwyższenie ryzyka zachorowań na raka. Pełne wyniki będą znane dopiero po zakończeniu dziesięcioletniego okresu badań.