– To nie było łatwe‚ bo na początku lat 90. XX wieku po decyzji rady miasta w Puszczykowie placówce cofnięto dotację. Muzeum jest zdane na własne siły – wyjaśnia Arkady Fiedler, syn podróżnika. W ciągu tych lat muzealne zbiory obejrzało ponad milion osób.
Nowi właściciele muzeum ciągle poszerzają ekspozycję. Kilka lat temu odsłonili przed gośćmi „Tajemniczy świat Indian”. – To ekspozycja poświęcona kulturze Azteków‚ Majów oraz Inków – mówi Arkady Fiedler. W willi podróżnika wystawione są przedmioty z Ameryki Północnej i Południowej‚ Afryki oraz Azji. Przywiezione z podróży przez ojca bądź synów.
Rękodzieło różnych ludów‚ głównie rzeźby‚ maski obrzędowe i instrumenty muzyczne, np. tam-tamy‚ kastaniety. Tu także zebrano arsenał łuków‚ włóczni i myśliwskich dmuchawek. W sali znajdziemy trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów.
Podziwiać też tu można faunę zamorskich krajów. Motyle tropikalne, np. morpho z Ameryki Południowej. Caligo z Brazylii z głową sowy na skrzydłach‚ patula valkeri zwanego przez Malgaszów motylem śmierci, spreparowane ogromne pająki ptaszniki‚ skorpiony‚ krokodyle i kajmany oraz żywe drapieżne piranie‚ które mieszkają w 600-litrowym akwarium.Przez lata zbiory muzealne tak się rozrosły‚ że dom przestał je mieścić, i wkroczyły do ogrodu. – Dziś ogród zwany Ogrodem Tolerancji jest miejscem unikalnej na skalę Europy kolekcji monumentów egzotycznych – chwali się Fiedler. To tu stoją wierne kopie pomników dawnych kultur. Jest m.in. 6‚5-metrowa replika w skali 1:1 długouchego kamiennego posągu Moai z Wyspy Wielkanocnej. Uwagę przyciąga też odtworzony w skali 1: 9 posąg Buddy z doliny rzeki Bamjan w Afganistanie. – Posąg pojawił się cztery lata temu‚ wkrótce po zburzeniu oryginału przez talibów – wyjaśnia właściciel.
Atrakcją ogrodu jest Brama Słońca z okolic jeziora Titicaca w Boliwii – symbol prastarej‚ indiańsko-andyjskiej kultury Tiahuanaco. Wśród drzew ustawiono też: kalendarz Azteków w kształcie dysku, rzeźbę ogromnej głowy olmeckiej z Meksyku, strzelisty indiański totem‚ rzeźbę Sfinksa oraz aluminiową replikę piramidy Cheopsa w skali 1:23. Latem urządzona jest w niej kawiarenka.
Pięciopokładowa karaka, długa na 26 m‚ wysoka na 22 m, a szeroka na sześć metrów, zacumowała w Ogrodzie Tolerancji 12 maja tego roku. To replika w skali 1: 1 żaglowca, jakim w 1492 r. Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki. Zbudowana została zgodnie z kanonami XV-wiecznej sztuki szkutniczej. – Statek Kolumba ma być symbolem kontaktów Polski z Ameryką Południową oraz pamiątką podróży moich, mojego brata i ojca. Jest też symbolem otwarcia na świat‚ przełamywania trudności i poszerzania horyzontów – mówi Fiedler.