Cellulit to obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe zmiany zachodzące w tkance tłuszczowej. Na ich skutek na skórze, najczęściej ud, brzucha i pośladków, powstają pofałdowania, dołki i grudki. Dotyka 90 proc. kobiet, szczególnie otyłych, ale występuje także u szczupłych i młodych dziewczyn, zwykle w okresie dojrzewania. – Jest to związane z gospodarką hormonalną. Bardzo duży wpływ na jego powstawanie ma również dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, tłuste lub słodkie oraz brak ruchu – mówi Marzena Grobelna, inż. żywienia człowieka, współpracująca z Centrum Medycznym Puławska.
U mężczyzn występuje znacznie rzadziej, głównie u tych, którzy mają zaburzenia hormonalne i naczyniowe. Walcząc z pomarańczową skórką, trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ zmniejszenie jej objawów wymaga czasu, konsekwencji i najlepiej opieki lekarza. Nie uda się złagodzić objawów w ciągu tygodnia czy dwóch. – Trzeba zmienić styl życia i wszystkie złe nawyki, zaczynając od regularnych ćwiczeń, zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały, dodatkowo warto się zapisać na masaże i kupić dobre kosmetyki antycellulitowe – dodaje.
[srodtytul]Po menu do dietetyka[/srodtytul]
W walce z cellulitem istotne znaczenie ma odpowiednio dobrana dieta. – Najlepiej udać się do dietetyka, który ją opracuje – dodaje. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa. – Powinniśmy też zmniejszyć ilość soli dodawanej do potraw, gdyż zatrzymuje ona wodę w przestrzeniach międzykomórkowych. Sól można zastąpić aromatycznymi przyprawami i ziołami, które nadadzą smak daniom i jednocześnie przyspieszą przemianę materii – mówi Grobelna. Na talerzu powinny znaleźć się ryby. – W walce z cellulitem ogromne znaczenie mają nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają metabolizm tkanek zaatakowanych przez cellulit oraz zapobiegają odkładaniu się tłuszczu – mówi specjalistka. Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to oprócz ryb pestki słonecznika, ziarno sezamu, oliwa z oliwek i orzechy. Trzeba pamiętać także o nawadnianiu organizmu. Najlepiej, aby były to minimum dwa litry wody mineralnej dziennie lub zielona i czerwona herbata oraz zioła.
[srodtytul]Pół godziny na rowerze[/srodtytul]