Nasz organizm ma mechanizmy obronne chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV, jednak przy długotrwałej ekspozycji na słońce są one niewystarczające. O odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać zawsze, na plaży, w mieście, na spacerze. Skóra powinna być wtedy posmarowana kremem z filtrem ochronnym. – Promieniowanie UV może powodować szybsze starzenie się skóry, niekorzystne zmiany jej wyglądu, stymulować rozwój nowotworów. Skóra staje się szorstka, nieelastyczna, tworzą się głębokie zmarszczki i trwałe przebarwienia. Zmiany te określane są jako starzenie skóry spowodowane światłem, czyli photoaging – tłumaczy dr Beata Kosiorek-Nalewajek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.
[srodtytul]Poznaj swój fototyp [/srodtytul]
Warto więc odpowiednio przygotować się do opalania. – Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV, które powinny być dostosowane do fototypu skóry – dodaje specjalistka.
Fototyp określa się na podstawie reakcji skóry na działanie promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej wyróżnia się cztery typy, określane według rodzaju cery, koloru włosów, tendencji do oparzeń słonecznych. – Typ pierwszy mają osoby, których skóra łatwo ulega poparzeniu, nigdy się nie opala, jest bardzo jasna. Takie osoby mają najczęściej niebieskie oczy, rude włosy i piegi. Typ drugi łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala, skóra jest jasna, włosy w kolorze jasnego blondu lub jasnego brązu, oczy niebieskie, szare lub zielone. Typ trzeci mają osoby, których skóra jest dość oporna na oparzenia, łatwo ulega pigmentacji. Te osoby mają jasnobrązową skórę, włosy i oczy brązowe. Fototyp IV nie ulega poparzeniu, zawsze dobrze się opala, skóra jest oliwkowa, włosy ciemne lub czarne – mówi dr Beata Kosiorek-Nalewajek.
[srodtytul]SPF 10 czy 60?[/srodtytul]