Gromadzi ponad 100 zespołów folklorystycznych, w tym około 30 zagranicznych z różnych kontynentów. Łącznie są to 4 tysiące wykonawców, których widownię szacuje się na 200 tysięc osób.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w świecie. Jej najważniejszą częścią są codzienne kilkugodzinne wieczorne koncerty na pięciu głównych plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Wśród imprez towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się: Gorolski Święto w Jabłonkowie w Republice Czeskiej, Festyn Istebniański w Istebnej i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. W programie są też występy kapel, solistów i grup śpiewaczych, korowody uliczne, kiermasze sztuki ludowej oraz wystawy. Całości patronuje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Spośród ponad 50 festiwalowych koncertów część ma charakter konkursowy. Pięknymi tradycjami może się poszczycić Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, na którym najlepszych wykonawców nagradza się Złotymi Żywieckimi Sercami. Zespoły zagraniczne z kolei ubiegają się o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które w tym roku odbywają się w Żywcu.
W Tygodniu Kultury Beskidzkiej w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i piękne, zapomniane niekiedy pieśni oraz tańce, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do rozwoju ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów. To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. Jednocześnie to wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej żywiołowej zabawy.
[srodtytul] Ramowy program 46. Tygodnia Kultury Beskidzkiej[/srodtytul]