Spośród ponad 200 gatunków owadów żywiących się krwią, które atakują ludzi, prawie 50 gatunków to komary, następne 50 przypada na meszki, bąki i kuczmany (podobne do komarów).
Poza owadami, bardzo groźne są kleszcze. Zainfekowane zwierzęta podczas wysysania krwi i płynu komórkowego przenoszą wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a także bakterie wywołujące boreliozę. Na szczęście na zapalenie opon mózgowych opracowano szczepionkę. Niestety do tej pory nie znaleziono antidotum na tę groźną chorobę, dlatego przed wyjazdem na urlop albo sezonem leśnych spacerów warto zaszczepić się przeciwko zapaleniu opon mózgowych i odpowiednio przygotować.
Kleszcze to pajęczaki występujące zazwyczaj na obrzeżach lasów. Najbardziej lubią granice lasów liściastych i iglastych. Żyją też na łąkach i w zaroślach okalających jeziora lub rzeki. Ponieważ ślina kleszczy ma właściwości znieczulające, często się zdarza, że nie czuje się ukąszenia. Kleszcz żeruje pod skórą, gdzie niezauważony może wysysać krew nawet przez kilka dni. Warto więc na spacerze chronić ubraniem miejsca szczególnie narażone na ukąszenia: ręce, głowę i nogi. A po powrocie do domu koniecznie trzeba obejrzeć całe ciało.
Najlepiej jednak przed wyjściem smarować się środkami odstraszającymi owady. W aptekach znajdziemy całą gamę sprayów, żeli, maści, aerozoli i plastrów. Sami na własnej skórze powinniśmy sprawdzić, który z produktów jest dla nas najskuteczniejszy. W sprzedaży jest też kilkadziesiąt preparatów łagodzących skutki ukąszeń – bolesne i swędzące obrzęki oraz zaczerwienienia.
[srodtytul]Piecze, swędzi i boli[/srodtytul]