Permanentny rozwój cywilizacji, gwałtowna industrializacja oraz postępująca degradacja środowiska wpływają negatywnie na zdrowie i życie ludzi na całym świecie. Społeczeństwa coraz częściej borykają się z rozmaitymi chorobami cywilizacyjnymi. Do chorób tych zaliczane są m.in. schorzenia układu krążeniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa), nowotwory, otyłość, choroby społeczne, tj. alkoholizm, nikotynizm, cukrzyca, niektóre choroby psychiczne.
Obecnie nie ma dokładnego podziału i nie można jednoznacznie określić, czy dana choroba jest chorobą cywilizacyjną. Możliwość kompleksowego leczenia oraz indywidualnie podejmowane zabiegi nie są w stanie powstrzymać rozpowszechniania chorób cywilizacyjnych, mogą jednak stanowić uzupełnienie organizowanych i systematycznie prowadzonych działań edukacyjnych i profilaktycznych obejmujących całe społeczeństwo lub jego określoną grupę. Leczenie chorób cywilizacyjnych jest długotrwałym procesem, stąd też niezmiernie ważny jest wybór terapii i dawkowania leków. Stosowanie leków we właściwy sposób ogranicza powstawanie powikłań oraz wydłuża czas do ujawniania się chorób będących następstwem chorób podstawowych. Wczesne podjęcie prawidłowego leczenia ogranicza zarówno skutki choroby, jak również koszt leczenia pacjentów i ich hospitalizacji. Podejmowane przez państwo działania, m.in. takie jak finansowanie leczenia, programy zdrowotne i refundacja leków, znacząco wpływają na obniżenie wskaźników zachorowalności.
Niebagatelną rolę w powstrzymywaniu i ograniczaniu skutków chorób cywilizacyjnych pełnią programy zdrowotne gwarantujące racjonalizację terapii zarówno od strony medycznej i farmakologicznej, jak i ekonomicznej. Polska jest krajem, w którym w ramach listy leków refundowanych znaczącą część stanowią preparaty wykorzystywane w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Aktualnie na liście leków refundowanych znajduje się ponad 3300 pozycji, w tym około 650 to leki kardiologiczne, co stanowi prawie 20 proc. wszystkich refundowanych produktów leczniczych, około190 to leki stosowane w cukrzycy, stanowiące 6 proc. wszystkich leków refundowanych, 110 to leki stosowane w chorobie przewodu pokarmowego, które stanowią 3 proc. wszystkich refundowanych produktów leczniczych, 720 zaś to leki stosowane w zaburzeniach psychicznych (20 proc. wszystkich refundowanych produktów leczniczych).
Minister zdrowia ze środków finansowych pozostających w jego dyspozycji realizuje programy zdrowotne, w ramach których podejmowane są konkretne i mierzalne działania umożliwiające osiągnięcie założonych celów. Poprzez realizowane programy zdrowotne podejmowane są działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki takich chorób cywilizacyjnych jak: choroby układu krążenia, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nowotwory złośliwe, zakażenia HIV i AIDS. Choroby sercowo-naczyniowe są głównym zagrożeniem zdrowia Polaków i stanowią przyczynę prawie połowy wszystkich zgonów naszych obywateli.
W związku z wydłużeniem życia i starzeniem się społeczeństwa oraz gwałtownym wzrostem czynników ryzyka, tj. otyłość, cukrzyca typu 2, brak aktywności ruchowej i wzmagający się stres, konieczne są działania zmierzające do zmniejszenia przedwczesnej umieralności (u osób poniżej 65. roku życia), wprowadzenia nowoczesnych i skutecznych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz wyrównania dysproporcji w zakresie dostępności do świadczeń wysokospecjalistycznych w zakresie kardiologii, kardiologii dziecięcej, kardiochirurgii i neurologii. Wszystkie te działania podejmowane są w ramach „Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego Polkard”.